ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

۶ ویژگی افرادی که ادعاهایشان تو خالی است

شاید برای شما هم پیش آمده باشد با کسی هم صحبت شده‌‌‌اید که داستان‌های مهیجی از توانایی‌ها و موفقیت‌های خود تعریف می‌کند ولی در عمل همه آنچه می‌گوید توهمی بیش نیست. این فرد ممکن است ...

شاید برای شما هم پیش آمده باشد با کسی هم صحبت شده‌‌‌اید که داستان‌های مهیجی از توانایی‌ها و موفقیت‌های خود تعریف می‌کند ولی در عمل همه آنچه می‌گوید توهمی بیش نیست. این فرد ممکن است داوطلب استخدام در شرکت، کارفرمای آینده، شریک کاری یا دوست‌تان باشد اما در هر صورت شناسایی چنین افرادی همیشه آسان نیست.

سوال مهم این است که چگونه متوجه شویم شخصی فقط اهل حرف زدن و نسخه پیچیدن برای دیگران است؟ و بعد از شناسایی این افراد چه کار کنیم؟

تصور کنید فردی مقابل شما نشسته و با هیجان هر چه تمام‌تر در مورد موفقیت‌های زندگی خود صحبت می‌کند. این فرد نقطه نظرات و تزهایی را مطرح می‌کند که بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد و شما نمی‌دانید باید به این حرف‌ها توجه کرده و عمل کنید یا خیر. بعدا متوجه می‌شوید هر آنچه گفته بود فقط حرف‌های قشنگی بوده‌اند که اصلا واقعیت نداشته‌اند.

 

با کمک 6 علامت متمایزکننده‌ای که در ادامه توضیح داده شده، می‌توانید افرادی که فقط حرف می‌زنند را شناسایی کنید:

1- اهمیت تلاش را کمرنگ می‌کنند

معمولا افرادی که به موفقیت‌های خوبی در زندگی می‌رسند، این اتفاق یک شبه و بدون تلاش برایشان رخ نداده است. وقتی به زندگی چنین افرادی نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که عموما بعد از سال‌ها تلاش مستمر توانسته‌اند به چنین موفقیت‌هایی دست پیدا کنند.

همچنین این افراد اکثرا از زندگی سایر افراد موفق الهام می‌گیرند و می‌‌توانند درک درستی از میزان تلاش و کوشش چنین افرادی داشته باشند. اگر شخصی از موفقیت‌هایش گفت ولی اشاره ای به تلاش شدید نکرد، بدانید که احتمالا آن فرد در توهم موفقیت قرار دارد.

2- داستان‌هایی که می‌گویند هر بار عوض می‌شود

گاهی اوقات این افراد سعی می‌کنند با تعریف کردن داستان خود شما را متقاعد کنند که موفق هستند. ولی وقتی اصل موضوع را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم داستان چیز دیگری است. گاهی اوقات با بزرگ نمایی موضوع، داستانی غیر واقعی را تعریف می‌کنند و دفعه بعد هم داستان را به شکل دیگری می‌گویند.

3- افراد ساده لوحی هستند

خوش بین بودن یا بدبین بودن بیش از حد کلا خوب نیست و خبر از ساده لوحی فرد می‌دهد. وقتی کسی در صحبت به شدت خوش بین یا به شدت بد بین است به حرف‌هایش شک کنید.

معمولا این افراد بین صحبت‌های خود حرف‌های ضد و نقیضی می‌زنند. از یک طرف در مورد برخی حوزه‌ها مبالغه می‌کنند و از طرف دیگر هم برخی موضوعات را مورد نکوهش شدید قرار می‌دهند و تعادلی بین جنبه‌های مثبت و منفی داستان‌هایی که تعریف می‌کنند، وجود ندارد.

4- به نظر دیگران در مورد چنین افرادی توجه کنید

شنیده‌اید که می‌گویند دنیا کوچک است. در حد معقول می‌توان به نظرات دیگران هم توجه کرد. دقت کنید سایرین چه تجربه‌ای از هم صحبتی با چنین افرادی دارند.

احتمالا شما اولین فردی نیستید که در معرض صحبت‌های این فرد قرار گرفته‌اید و بی‌شک افراد دیگری نیز تجربه‌های مشابه شما داشته‌اند. در حد معقول و متعادل به نظرات دیگران توجه کنید.

5-باعث ناامید شدن شما می‌شوند

معمولا این افراد آنچنان از موفقیت‌های خیالی خود صحبت می‌کنند که باعث می‌شوند شما از خودتان نا امید شوید. عموما وقتی با چنین افرادی روبرو می‌شوید، پس از پایان صحبت‌ها احساس ناامیدی و ضعیف بودن می‌کنید. حتی ممکن است در حین صحبت‌ها هم چنین وضعیتی برایتان پیش بیاید.

اگر کسی با شما صحبت کرد و خودکم بینی شدید را تجربه کردید، سعی کنید همه چیز را با دقت مورد ارزیابی قرار دهید. بهتر است در همه شرایط، هویت مستقلی داشته باشید و با نظر و صحبت دیگران بالا و پایین نشوید، ولی اگر چنین شرایطی را تجربه کردید، دقت کنید شاید طعمه فردی شده‌اید که فقط حرف می‌زند.

6- به گذشته آنها توجه کنید

گذشته چنین افرادی را مرور کنید. ببینید آیا واقعاً فروتنانه با شما برخورد می‌کنند یا خیر. مروری بر گذشته و تجاربی که در زندگی داشته‌اند نیز همه چیز را روشن می‌کند.

معمولا بررسی اجمالی گذشته افراد کار سختی نیست. با کمی دقت می‌توانید گذشته و رزومه فرد مقابل را تا حد نیازتان متوجه شوید. بررسی گذشته افراد، اطلاعات خوبی در مورد آنها در اختیار می‌گذارد.

وقتی با کسی هم کلام می‌شوید، سعی کنید همه چیز را مورد ارزیابی قرار دهید. همه چیز را به دقت بررسی کنید. گوش شنوا برای حرف حساب داشته باشید، ولی زمان و انرژی خود را صرف افراد متوهم نکنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی