ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

اسمارت فکتوری در لوازم خانگی

کارخانه‌های هوشمند که این روزها زیاد نام آن‌ها را می‌شنوید در سراسر اروپا، آسیا و آمریکا در حال گسترش هستند. این کارخانه‌ها در واقع نوزاد تازه متولد شده انقلاب چهارم صنعتی یا Industry 4.0 هستند ...

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۱۷ مهر ۱۳۹۹ | ۲۱:۴۵

کارخانه‌های هوشمند که این روزها زیاد نام آن‌ها را می‌شنوید در سراسر اروپا، آسیا و آمریکا در حال گسترش هستند. این کارخانه‌ها در واقع نوزاد تازه متولد شده انقلاب چهارم صنعتی یا Industry 4.0 هستند که با کمک فناوری‌های روز دنیا مانند هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML)، خدمات بین ماشینی (M2M) و … قابل دسترسی شده‌اند و روز به روز پیشرفت می‌کنند، اما برندهای تولیدکننده لوازم خانگی در سطح دنیا چگونه با این تغییرات هم راستا شده‌اند؟ آیا اسمارت فکتوری لوازم خانگی هم وجود دارد؟

اسمارت فکتوری چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

کارخانه‌های هوشمند که بدون دخالت نیروهای انسانی و تنها با کمک اپراتورها و تکنولوژی‌های روز دنیا اداره می‌شوند، مزایای زیادی را در صنعت بوجود آورده‌اند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها به صفر رساندن خطاهای تولیدی است. این مزایا باعث شده شاهد افزایش سطح تولیدات، کارآمدی کارخانه‌ها، بهبود کیفیت محصولات و … باشیم.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده کارخانه‌های هوشمند قادرند به طرز چشمگیری هزینه‌های تولید را کاهش دهند و میلیاردها دلار برای صنایع مختلف صرفه جویی داشته باشند. کارخانه‌های تولید لوازم خانگی هم از این موضوع مستثنی نیستند و همواره سعی بر این دارند که با استفاده از این موضوع و فناوری‌های موجود در آن، کیفیت محصولات خود را افزایش داده و سهم خود از بازار را تثبیت کنند.

در واقع به علت کاهش خطاهای تولید با کمک کارخانه‌های هوشمند، هر صنعتی که از این فناوری استفاده نکند، محکوم به فناست. برندهای مطرحی همچون بوش، سامسونگ، ال جی، اسنوا و … در حال حاضر اسمارت فکتوری‌های مجهزی را درون خطوط تولیدی خود راه اندازی کرده‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند به اهداف کارخانه‌های هوشمند نزدیک شوند.

اوضاع کارخانه‌های تولیدی قبل از انقلاب چهارم صنعتی چگونه بود؟

همان‌طور که اشاره کردیم، نسل چهارم انقلاب صنعتی در واقع جدیدترین تحولی است که در صنعت بوجود آمده و تمام تمرکز آن بر روی اتوماسیون سازی فرایند تولید، مونتاژ و … با کمک تکنولوژی‌های روز دنیا مانند بیگ دیتا، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و … است. قبل از وقوع این تغییر و تحولات در صنایع، شاهد این تغییرات طی سه انقلاب گذشته بودیم:

  • نسل اول صنعت: جایگزینی نیروی انسانی و حیوانات با ماشین‌های بخار
  • نسل دوم صنعت: استفاده از فولاد و برق در کارخانه‌های تولیدی
  • نسل سوم صنعت: ظهور تکنولوژی‌ها (مانند رایانه) و استفاده از آن‌ها در فرایند تولید

عناصر مهم تشکیل دهنده اسمارت فکتوری‌ها و پایه‌های بنیادی آن‌ها

با کمی تحقیق در رابطه با کارخانه‌های هوشمند به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها بر پایه دو اصل بنیادی یعنی قابلیت‌های همکاری بین اجزای مختلف اکوسیستم و شیوه اتصال آن‌ها شکل گرفته‌اند. هرقدر که این عناصر به شکل بهتری مورد بحث و بررسی قرار بگیرند، شاهد پیشرفته تر شدن کارخانه‌ها و مراکز تولیدی هوشمند خواهیم بود.

در حقیقت تیم‌های R&D تمامی کارخانه‌ها و برندهای مطرح دنیا که در زمینه اسمارت فکتوری در حال فعالیت بوده و این موضوع را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بر این باورند که اگر بتوان شیوه‌های بهینه‌تری برای ایجاد ارتباط لحظه‌ای میان اجزای اکوسیستم پیدا کرد، محصولات باکیفیت بالاتر، تکنولوژی بهتر و فرایند آسان‌تری تولید می‌شوند.

آزمایشگاه‌های تست لوازم خانگی و نقش آن‌ها در اسمارت فکتوری

تمامی اسمارت فکتوری‌های استاندارد دنیا که در حال تولید لوازم خانگی منزل هستند، آزمایشگاه‌های مجهزی دارند که با بررسی مواد اولیه و قطعات تشکیل دهنده دستگاه، آنالیز فرایند تولید به صورت لحظه ای از ابتدا تا انتها برای هر محصول و بازبینی نهایی آن کیفیت محصولات خود را افزایش داده و از هرگونه چالش و مشکل احتمالی که ممکن است، پیش بیاید دوری می‌کنند.

در این زمینه می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی هر برند و بررسی بخش کنترل کیفیت آن، به صورت کامل با این فرایندها و شیوه انجام آن‌ها آشنا شوید، اما آیا در ایران اسمارت فکتوری مجهز و استانداردی داریم؟

آشنایی با اولین اسمارت فکتوری ایرانی در سراسر کشور

برند اسنوا را می‌توان به عنوان اولین کارخانه تولیدی مجهز به اسمارت فکتوری شناخت. این برند با ایجاد کارخانه هوشمند خود سعی بر این دارد که محصولات خود را روز به روز ارتقا دهد تا نه تنها مشتریان داخلی، بلکه مشتریان خارجی خود را نیز راضی نگه دارد. آیا تابحال تجربه خرید از این برند را داشته‌اید؟ به نظر شما آیا تبدیل فرایندهای دستی به اتوماسیون در کارخانه‌ها باعث می‌شود شاهد تولید محصولات باکیفیت تری باشیم؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی