نرم افزار مبتنی بر واقعیت مجازی «vLUME» به دانشمندان امکان حرکت درون سلول را می‌دهد

نرم افزار مبتنی بر واقعیت مجازی «vLUME» به دانشمندان امکان حرکت درون سلول را می‌دهد

دانشمندان دانشگاه کمبریج با همکاری شرکت نرم افزاری «Lume VR»، نرم افزار «vLUME» را مبتنی بر واقعیت مجازی توسعه داده‌‌اند. محققان از این پس می‌توانند با کمک این نرم افزار داده‌های میکروسکوپی سلولی را در فضایی سه بعدی تجزیه و تجلیل کنند. از این نرم افزار می‌توان برای شناسایی مشکلات اساسی در سلول‌ها و ایجاد روش‌های درمانی جدید برای برخی بیماری‌ها کمک گرفت.

با کمک نرم افزار جدید مبتنی بر واقعیت مجازی،‌ امکان رویت و تجزیه و تحلیل داده‌های میکروسکوپیک در رزولوشن بالا وجود دارد و دانشمندان می‌توانند درون سلول‌ها حرکت کرده و به تجزیه و تحلیل وضعیت سلول بپردازند.

میکروسکوپی که در این نرم‌افزار به کار رفته از رزولوشن بسیار بالا برخودار بوده و در سال 2014 جایزه نوبل شیمی را دریافت کرده بود. پیشتر، محققان با کمک این میکروسکوپ می‌توانستند فرآیندهای مولکولی را به خوبی و در فضای دو بعدی مشاهده کنند. نرم افزار جدید امکان مشاهده سه بعدی این فرآیندها را فراهم کرده است.

دکتر «استیون اف. لی» یکی از محققان دانشگاه کمبریج اعلام کرد:

«در زیست شناسی بهتر است که در فضای سه بعدی، تجزیه و تحلیل‌ها انجام شود. حال آنکه در سیستم‌های مرسوم تنها امکان بررسی داده‌ها در فضای دو بعدی فراهم بود که دشواری‌های خاص خودش را داشت.اکنون نرم افزار مبتنی بر واقعیت مجازی، به محققان کمک می‌کند تا در فضایی واقعی‌تر سلول‌ها را مورد بررسی قرار دهند.»

بی‌شک نرم افزار vLUME می‌تواند انقلابی در تصویربرداری سلولی ایجاد کرده و وضعیت سلول‌ها را مقیاس نانو مورد بررسی قرار دهد.  ناگفته نماند که در این نرم افزار امکان بارگذاری مجموعه داده‌های مختلف فراهم شده است که می‌توانند در الگوریتم‌های مختلفی دسته بندی شوند. در نتیجه برای بررسی داده‌های پیچیده سلولی کاربرد فراوانی دارد.

امکان به اشتراک گذاشتن داده‌های جمع آوری شده توسط برنامه با سایر محققان در سراسر جهان نیز وجود دارد. تیم پروژه در تلاش هستند از این ابزار قدرتمند برای بررسی سلول‌های عصبی، سلول های ایمنی یا حتی سلول‌های سرطانی استفاده کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato