تفاوت مسافت قابل پیمایش تسلا مدل 3 در هوای سرد و گرم چقدر است؟

خودروهای الکتریکی با وجود مزایای متعددی که دارند، هنوز با یک چالش بزرگ هستند و آن چیزی نیست جز مسافت قابل پیمایش محدود. با آنکه برد حرکتی این دسته از خودروها برای برآورده کردن نیازهای روزانه اکثر افراد کافی است، اما در هر صورت از لحاظ این فاکتور در پس رقبای بنزینی و دیزلی قرار می‌گیرند.

مساله حائز اهمیت دیگر اینکه یک خودروی برقی ممکن است بسته به پارامترهایی چون سبک رانندگی، نوع تایرهای به کار رفته، شرایط جوی و دمای محیطی از نظر مسافت قابل پیمایش عملکرد بسیار متغیری داشته باشد.

حتما می‌دانید گرمای زیاد دشمن باتری است. این امر در رابطه با دماهای بسیار پایین و سرمای شدید نیز صادق است، از این رو معمولا در زمستان و روزهای سرد سال، برد حرکتی اتومبیل‌های برقی به‌طور محسوسی افت پیدا می‌کند. حال سوالی که پیش می‌آید اینست میزان افت تا چه حد می‌تواند باشد؟ برای پاسخ به این سوال شاخه ایتالیایی وبسایت InsideEVs آزمایش جالبی را با تسلا مدل ۳ SR + انجام داده است.

در این آزمایش دست‌اندرکاران وبسایت مذکور دو مسیر واحد را یک بار در ژانویه و یک بار در اکتبر پیموده‌اند. این مسیرها شامل حد فاصل دو شهر رم و فورلی و همچنین خیابان‌های داخل رم می‌شوند. نکته دیگر اینکه راندمان سدان آمریکایی در دو حالت اقتصادی و حداکثری محاسبه شده است.

مسافت قابل پیمایش تسلا مدل 3

در تست اول که در ماه ژانویه برگزار شده، بیشترین میزان مصرف تسلا مدل ۳ SR + برابر با ۱۴.۷ کیلووات ساعت به ازای هر صد کیلومتر مسافت اندازه‌گیری شده؛ این رقم در جریان تست ماه اکتبر به ۱۱.۹ کیلووات کاهش یافته است. با چنین رکوردی، سدان آمریکایی کم‌مصرف‌ترین خودروی برقی ارزیابی شده توسط InsideEVs محسوب می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید اختلاف دو سناریو کاملا قابل توجه است و تفاوتی ۲۳.۵ درصدی با همدیگر دارند. در صورت سفر با باتری پر، این رقم می‌تواند به معنای اختلاف ۱۰۰ کیلومتری در برد حرکتی تسلا مدل ۳ SR + باشد. در عمل نیز این اتفاق رخ داده، زیرا در تست مربوط به ماه ژانویه خودرو توقفی کوتاه در یک ایستگاه شارژ داشته، حال آنکه در تست ماه اکتبر کل مسیر بدون نیاز به شارژ مجدد طی شده است.

چه چیزی می‌تواند چنین اختلاف معناداری را توجیه کند؟ در پاسخ باید گفت استفاده بیشتر از چراغ‌های اصلی و سیستم گرمایشی. در ماه ژانویه چراغ‌ها به مدت بیشتری روشن باقی مانده و به خاطر هوای سردتر از سیستم گمایشی زیاد استفاده شده است. البته این دو متغیر نمی‌توانند چنان اختلاف چشمگیر در زمینه میزان مصرف انرژی را به تنهایی توجیه کنند. تایرها نیز همچنین؛ در ژانویه و اکتبر از تایرهایی با مقاومت چرخشی یکسان در تست‌ها بهره گرفته شده است.

عامل اصلی دمای محیطی است. تست‌ ژانویه در هوای ابری سرد و در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد برگزار شده؛ در مقابل تست اکتبر در هوای صاف با دمای بیشتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد برگزار شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید شرایط در ماه اکتبر بسیار مساعد بوده، طوری که نیازی به استفاده از سیستم تهویه وجود نداشته است.

تست ژانویه تست اکتبر
تاریخ تست ۲۴/۰۱/۲۰۲۰ ۰۹/۱۰/۲۰۲۰
شرایط جوی و دمای هوا هنگام آغاز و پایان سفر ابری، ۱۵ درجه – ابری، ۶ درجه صاف، ۲۶ درجه – صاف، ۱۸ درجه
میانگین انرژی مصرفی ۱۴.۷۰ kWh / 100 km (6.80 km / kWh) ۱۱.۹۰ kWh / 100 km (8.40 km / kWh)
هزینه صرف شده ۱۲.۱۷ euros ۱۰.۰۲ euros
مسافت تست ۱,۰۶۲ ۱,۰۴۵
میزان کارکرد هنگام تست ۱.۰۱۴ ۱۵,۹۱۸
میانگین سرعت در مسیر رم-فورلی ۷۸ km / h ۷۸ km / h
تایرها Michelin Pilot Alpin 5 - 235/45 R18 98V XL M + S (EU label: C, B, 68 dB) Michelin Pilot Sport 4 - 235/45 R18 98Y XL (EU label: C, A, 71 dB)

در هوای مطبوع و ملایم اکتبر، عملکرد تسلا مدل ۳ SR + در مسیر داخل شهری نیز بهتر بوده و راندمان مناسب‌تری را نسبت به ماه ژانویه ارائه کرده است. در جدول زیر می‌توانید داده‌های بدست آمده را با هم مقایسه کنید.

تست ژانویه تست اکتبر
ترافیک داخل شهر رم ۲۷.۰ kWh / 100 km (3.7 km / kWh),
۱۸۵ km range
۱۵.۰ kWh / 100 km (6.6 km / kWh),
۳۳۰ km of autonomy
حالت ترکیبی داخل شهر و حومه ۱۷.۴ kWh / 100 km (5.7 km / kWh),
۲۸۵ km of autonomy
۱۴.۰ kWh / 100 km (7.1 km / kWh),
۳۵۵ km of autonomy
اتوبان ۲۲.۸ kWh / 100 km (4.3 km / kWh),
۲۱۵ km of autonomy
۱۹.۲ kWh / 100 km (5.2 km / kWh),
۲۶۰ km of autonomy
حالت اقتصادی ۱۳.۹ kWh / 100 km (7.1 km / kWh),
۳۵۵ km of autonomy
۹.۲ kWh / 100 km (10.8 km / kWh),
۵۴۰ km of autonomy
حداکثر مصرف ۷۰ kWh / 100 km (1.4 km / kWh),
۷۰ km of autonomy
۸۱.۴ kWh / 100 km (1.2 km / kWh),
۶۰ km range

 

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟