ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

واکسن کووید-۱۹ شرکت آلمانی CureVac را می‌توان در یخچال‌های استاندارد نگهداری کرد

شرکت آلمانی CureVac اخیرا مدعی شده که واکسن بالقوه‌اش برای ویروس کووید-۱۹ را می‌توان در دمای یخچال‌های استاندارد نگهداری کرد، یعنی درست برخلاف واکسن شرکت Pfizer که گفته می‌شود باید در دمای شدیدا سرد منفی ...

شرکت آلمانی CureVac اخیرا مدعی شده که واکسن بالقوه‌اش برای ویروس کووید-۱۹ را می‌توان در دمای یخچال‌های استاندارد نگهداری کرد، یعنی درست برخلاف واکسن شرکت Pfizer که گفته می‌شود باید در دمای شدیدا سرد منفی ۷۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری گردد. CureVac می‌گوید که واکسن مایع‌اش را می‌توان برای حداقل سه‌ ماه در دمای ۵ درجه سانتی‌گراد نگه داشت و از آن به بعد احتمال منقضی شدنش وجود دارد.

از سوی دیگر، آلمانی‌ها می‌گویند واکسن‌شان که بزودی وارد فاز سوم آزمایش‌های بالینی می‌شود را می‌توان برای ۲۴ ساعت، در دمای عادی اتاق نگه داشت. نگهداری و حمل واکسن Pfizer که نیازمند دمای شدیدا سرد است، یکی از موضوعات بحث طی چند وقت اخیر بوده و نگرانی‌هایی راجع به اتکاپذیری واکسن و هزینه‌هایی که روی دست دولت‌ها می‌گذارد به وجود آورده.

اوایل هفته جاری بود که شرکت Pfizer با اعلام خبر اینکه واکسن‌اش تا ۹۰ درصد موثر بوده، سرتیتر خبرگزاری‌ها را به خود اختصاص داد. اما حتی اگر این واکسن جوازهای لازم را دریافت کند، مشکلاتی عدیده از نظر لجستیک و توزیع واکسن وجود خواهد داشت. اگرچه اکثر واکسن‌های کووید-۱۹ مبتنی بر پروتئین هستند، واکسن‌های دو شرکت CureVac و Pfizer با استفاده از mRNA مصنوعی توسعه یافته‌اند. با این همه، اگر واکسن Pfizer در دمای مورد نیاز نگهداری نشود، اجزای mRNA دچار فروپاشی خواهند شد.

دکتر ویلیام شافنر، پروفسور بیماری‌های عفونی در دانشگاه واندربیلت می‌گوید: «واکسن [Pfizer] بسیار شکننده است. در دماهای گرم‌تر، mRNA خیلی سریع تحلیل می‌رود و بنابراین باید در دمایی بسیار بسیار سرد نگهداری شود». هنوز معلوم نیست که واکسن CureVac چطور نیازی به دمایی این چنین سرد ندارد، اما کمپانی آلمانی می‌گوید که کماکان در حال پژوهش روی فاکتورهای مختلف واکسن خود است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی