نمایندگان جدید مردم در کارگروه فیلترینگ چه سوابقی دارند؟

نمایندگان جدید مردم در کارگروه فیلترینگ چه سوابقی دارند؟

نمایندگان مجلس، دو عضو جدید «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» که بین عموم با نام «کارگروه فیلترینگ» شناخته می‌شود را بعد از چند ماه تاخیر تعیین کردند. ایسنا گزارش داده است که «سیدجواد حسینی‌کیا» از کمیسیون صنایع و معادن و «مهدی باقری» از کمیسیون حقوقی و قضایی به عنوان ناظران در این کارگروه انتخاب شدند. در بین اعضای کارگروه فیلترینگ دو نماینده از مجلس نیز باید حضور داشته باشد؛ یک نفر خبره در حوزه ICT از کمیسیون صنایع و معادن مجلس و یک نماینده از اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس. اما اکنون دو نماینده‌ای که جدیداً وارد کارگروه فیلترینگ شده‌اند چه سوابقی دارند؟

«سید جواد حسینی کیا» چهره اصولگرا و نماینده دوره‌ی دهم و یازدهم از حوزه انتخابیه سنقر در استان کرمانشاه و عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی است. وی پیشتر در زمینه دروس خارج فقه و اصول و فلسفه تحصیل کرده است.

حسینی کیا در سال ۱۳۶۴ وارد حوزه علمیه کرمانشاه شده و پس از مهاجرت به قم در سال ۱۳۷۶، تعلیم دروس حوزوی را در آنجا ادامه داد. او در سپاه پاسداران کرمانشاه دروس معارف را حد فاصل سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۴ تدریس کرده و مشاور مراکز سازمان بهزیستی کرمانشاه در سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ بوده است. حسینی کیا همچنین درس اخلاق اسلامی را در مرکز آموزش امام علی در سال ۱۳۸۹ تدریس کرده و دروس معارف اسلامی را نیز در سال ۱۳۸۹ در موسسه امام خمینی تدریس کرده است.

ار سوابق اجرایی حسینی کیا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • مسئول روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از سال ۱۳۷۱-۱۳۷۰
 • جانشین نهاد رهبری در دانشگاه رازی و مسئول دبیرخانه کمیته گزینش استاد و عضو کمیته انضباطی دانشجویان ۱۳۷۲-۱۳۷۱
 • نماینده طلاب و فضلای شهرستان سنقر کلیایی در مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در دوره پنجم (۱۳۸۸-۱۳۸۴)
 • نماینده طلاب و فضلای کرمانشاه در مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در دوره ششم (۱۳۹۱-۱۳۸۸)
 • همکاری با موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

امضای او زیر ۱۱۰ طرح مجلس دهم وجود دارد. دو طرحی که مشخصاً به حوزه مدیریت فضای مجازی مربوط می‌شوند و حسینی کیا آن‌ها را امضا کرده به این شرح هستند:

 • طرح تشکیل سازمان نظام مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات (نمافا)
 • طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی

اما دیگر نماینده مجلس که حالا وارد کارگروه فیلترینگ شده کیست؟ «مهدی باقری» فرزند شهید است و سابقه فعالیت سیاسی چندانی ندارد. او در سال ۱۳۵۹ در روستای ینگجۀ زنجان متولد شد و پدرش در سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر به شهادت رسید. باقری دیپلم خود را در رشته ریاضی فیزیکی اخذ کرد و در سال ۱۳۸۰ وارد حوزه علمیه قم شد. وی نزد افرادی چون آیت الله گلپایگانی و بروجردی و فیضیه، توانسته مقطع سطح دو و سه رشته فقه و اصول را به پایان برساند و در سال ۸۸ نیز تحصیل سطح ۴ حوزه را نیز نزد افرادی چون مکارم شیرازی و چند تن دیگر تمام کرد.

باقری از سال ۹۶ به تدریس فقه و اصول در مدرسه علمیه سید زنجان، و همچنین به تدریس در رشتۀ حقوق دانشگاه مشغول بوده و فعالیت سیاسی چندانی نداشته است.

باقری هم‌اکنون عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یازدهم است. همانطور که در مصاحبه‌های مطبوعاتی اظهار کرده، تاکنون در هیچ حزبی فعالیت سیاسی خاصی نداشته است. شرکت در انتخابات شورای اسلامی شهر زنجان در سال ۹۶ و کسب حدود ۸۰۰۰ رأی، جزو اولین فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی او محسوب می‌شود. از دیگر فعالیت‌هایی که باقری تا به امروز انجام داده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مؤسس و مدیر مؤسسۀ علوم اسلامی صبای جمکران (۱۳۸۳)
 • عضو و رئیس هیئت مدیرۀ مؤسسۀ علوم اسلامی صبای جمکران (۱۳۸۲ - ۱۳۹۸)
 • عضو و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مؤسسۀ خیریۀ حضرت باب الحوائج (۱۳۸۹ - ۱۳۹۲)
 • عضو هیئت مدیرۀ مؤسسۀ خیریۀ حضرت باب الحوائج (۱۳۹۲ - ۱۳۹۸)
 • مؤسس، مدیرعامل، رئیس و عضو هیئت مدیرۀ مؤسسۀ و پژوهشکدۀ ثقلین (۱۳۸۷ - ۱۳۹۸)
 • مدیر مرکز حفظ و نشر آثار علمای استان زنجان (۱۳۸۹ - ۱۳۹۳)
 • سرپرست مؤسسۀ فرهنگی‌هنری ایثار به‌مدت ۶ ماه (۱۳۹۲)
 • مدیر فرهنگ‌سرای قرآن و عترت زنجان (۱۳۹۱ - ۱۳۹۳)
 • دبیر و ناظر دبیرخانۀ ستاد ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی استان زنجان (۱۳۹۰ - ۱۳۹۳)
 • مؤسس و مدیر مؤسسۀ مطالعات فرهنگ و اندیشۀ اسلامی طوبی (۱۳۹۵ - ۱۳۹۸)
 • مشاور و پژوهشگر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف کشور (۱۳۹۶-۱۳۹۸)

باقری برخلاف حسینی کیا در شبکه اجتماعی فیلتر شده توییتر نیز فعالیت زیادی دارد و همچنین مانند حسینی کیا در اینستاگرام نیز با مردم در ارتباط است.

طبق ساختار کمیته فیلترینگ و بر مبنای ماده ۲۲ قانون جرائم رایانه‌ای اعضای کارگروه فیلترینگ موظف هستند هر ۲ هفته یکبار تشکیل جلسه داده و در این جلسه‌ها در خصوص فیلتر شدن وب‌گاه‌های مختلف به بحث و تبادل نظر و در نهایت رای‌گیری بپردازند.

دادستان کل کشور به عنوان رئیس کارگروه، رئیس یا نماینده سازمان صدا‌وسیما، وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد، وزیر یا نماینده دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تایید مجلس و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، اعضای کارگروه فیلترینگ را تشکیل می‌دهند.

درباره کارگروه فیلترینگ و نحوه فعالیت آن می‌توانید اینجا بیشتر بخوانید:

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato