جف بزوس ۸۰۰ میلیون دلار به ۱۶ سازمان حامی محیط زیست اهدا کرد

جف بزوس ۸۰۰ میلیون دلار به ۱۶ سازمان حامی محیط زیست اهدا کرد

«جف بزوس»، بنیانگذار آمازون و ثروتمندترین فرد جهان، قصد دارد از منابع مالی شخصی خود بودجه‌ای 10 میلیارد دلاری در اختیار سازمان‌های حامی محیط زیست قرار دهد تا با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. صندوق وی در نخستین دور از کمک‌های خود حدود 800 میلیون دلار به 16 سازمان پرداخته است.

بزوس در صفحه اینستاگرام خود ضمن اشاره به این موضوع، اعلام کرد که 16 سازمان و نهاد حامی محیط زیست 791 میلیون دلار کمک مالی دریافت خواهند کرد. این کمک‌های مالی به سازمان‌هایی همچون «شورای حفاظت از منابع طبیعی»، «صندوق حفاظت از محیط زیست»، «موسسه منابع جهانی» و «صندوق جهانی حیات وحش» اهدا خواهد شد. کمک اهدایی بزوس به این سازمان‌ها بین ۵ تا ۱۰۰ میلیون دلار متغیر است. 

با کمک ده میلیارد دلاری بزوس، صندوق «Bezos Earth» از اسفندماه سال جاری کار خود را آغاز خواهد کرد. در واقع بزوس در حدود 7 درصد درآمد خالص خود را برای حمایت از کره زمین و محیط زیست اختصاص داده است. این رقم 10 برابر کمک‌های مالی سازمان‌های بشردوستانه در سال 2018 برای مقابله با تغییرات آب و هوایی کره زمین است.

جف بزوس، در فناوری‌های جدید و خلاقانه نیز سرمایه‌گذاری می‌‌کند. وی کمک‌های مالی برای صندوق جهانی حیات وحش درنظر گرفته تا روی تبدیل جلبک به جایگزین سوخت فسیلی کار کنند. در سال 2019، محققان دانمارکی آزمایش‌هایی را برای استفاده از سوخت جلبکی انجام دادند. کمک مالی بزوس به کشت جلبک در کشورهای حوزه اقیانوس آتلانتیک کمک خواهد کرد.

علاوه بر این بخشی از بودجه نیز برای پروژه‌های حفاظت از جنگل‌های سراسر جهان و جنگل‌های حرا در کلمبیا، فیجی، ماداگاسکار و مکزیک هزینه خواهد شد.

این نخستین بار است که وی تصمیم گرفته بدین شکل از حامیان کره زمین در چنین قالبی حمایت کند. البته اخیرا آمازون و سایر غول‌های فناوری کمک‌هایی به استارتاپ‌های فناوری‌های مرتبط با شرایط اقلیمی کرده‌اند که داستان جداگانه‌ای دارد و جزو این کمک مالی جدید محسوب نمی‌شود.

آمازون، مایکروسافت و استرایپ متعهد شده‌‌اند برای توسعه فناوری‌های جدیدی در جهت کاهش گازهای گل‌خانه‌ای سرمایه جذب کنند.

شهریورماه امسال آمازون اعلام کرد که 2 میلیارد دلار بودجه شرکت صرف تامین بودجه مورد نیاز برای خودروهای الکتریکی و کاهش تولید دی اکسید کربن می‌شود. مایکروسافت نیز در ژانویه سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد طی چهار سال یک میلیارد دلار صرف فناوری‌هایی برای خارج کردن دی اکسید کربن از جو سیاره کند.

در حدود 25 سال قبل آمازون توسط جف بزوس کار خود را آغاز کرد و هر سال میلیاردها بسته پستی را به مشتریان خود در سراسر جهان با کشتی، هواپیما و کامیون ارسال می‌‌کند. برخی معتقدند همین حجم نقل و انتقالات باعث انتشار حجم زیادی دی اکسید کربن می‌شود.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato