ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مدرنا: واکسن کرونا از انتقال کووید-۱۹ جلوگیری نمی‌کند

«تال زکس»، رئیس بخش پزشکی مدرنا اعلام کرده مردم نباید نتایج آزمایش‌ها را به گونه‌ای تفسیر کنند که زندگی پس از واکسیناسیون بزرگسالان به حالت عادی بازمی‌گردد. زکس به این موضوع اشاره کرده که نتایج آزمایش‌ها ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۰

«تال زکس»، رئیس بخش پزشکی مدرنا اعلام کرده مردم نباید نتایج آزمایش‌ها را به گونه‌ای تفسیر کنند که زندگی پس از واکسیناسیون بزرگسالان به حالت عادی بازمی‌گردد.

زکس به این موضوع اشاره کرده که نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهند که واکسن می‌تواند از ابتلا به کرونا یا بیماری شدید جلوگیری کند. با این وجود نتایج از عدم امکان انتقال ویروس خبر نمی‌دهند.

زکس در مصاحبه‌ای با «آکسیوس» گفته:

«نتایج نشان نمی‌دهند که واکسن مانع از حمل ویروس توسط شما و انتقال آن به دیگران می‌شود. زمانی که ما شروع به توزیع این واکسن می‌کنیم، به داده‌های کافی برای اثبات این موضوع که انتقال ویروس را کاهش می‌دهد، دسترسی نداریم.»

زکس با توجه به دانش خود باور دارد که واکسن احتمالا از انتقال ویروس جلوگیری می‌کند، با این حال هنوز مدرک معتبری در این زمینه ارائه نشده است. رئیس بخش پزشکی مدرنا اعلام کرده:

«فکر می‌کنم که ما فقط بخاطر واکسیناسیون نباید رفتار خود را تغییر دهیم.»

مدرنا

مدرنا یکی از شرکت‌های توسعه‌دهنده واکسن کرونا در سراسر جهان است که در فاز سوم آزمایش‌های بالینی به اثربخشی ۹۴.۵ درصد دست پیدا کرده است. این کمپانی اواخر ماه جاری میلادی درخواست خود برای استفاده اضطراری از این واکسن را تقدیم سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا (FDA) خواهد کرد.

در کنار مدرنا، شرکت‌ فایزر با همکاری BioNTech و همچنین آسترازنکا با همکاری دانشگاه آکسفورد هم واکسن کرونا توسعه داده‌اند. واکسن کرونا فایزر به اثربخشی بالای ۹۰ درصد دست پیدا کرده و کارایی واکسن آکسفورد به ۷۰ درصد می‌رسد، هرچند امکان افزایش اثربخشی آن به ۹۰ درصد نیز وجود دارد.

فایزر چند روز پیش خواستار دریافت مجوز استفاده اضطراری از سوی FDA برای واکسن خود شد. واکسن این کمپانی به دمای منفی ۷۰ درجه برای نگهداری نیاز دارد که توزیع آن را دشوار می‌کند. در مقابل واکسن آکسفورد با وجود کارایی پایین‌تر، ارزان‌تر است و امکان نگهداری آن در دمای یخچال نیز وجود دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی