TSMC ساخت کارخانه تولید تراشه‌های ۳ نانومتری خود را به پایان رساند

شرکت TSMC ساختار کارخانه خود برای تولید تراشه‌های ۳ نانومتری را تکمیل کرده و به تازگی مراسمی برای جشن گرفتن این موفقیت نیز برگزار کرده است.

بر اساس گزارشی جدید، TSMC امیدوار است که تولید تجاری تراشه‌های ۳ نانومتری را از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ در این کارخانه آغاز کند. این کمپانی تایوانی به دنبال آغاز تولید آزمایشی این چیپ‌ها در سال جاری میلادی بود، اما شیوع ویروس کرونا برنامه‌های آن را یکسال به تعویق انداخت.

در این گزارش به توافق موسسه تحقیقات نیمه‌هادی تایوان (TSRI) با ARM اشاره شده که امکان دسترسی رایگان محققان تایوانی به مالکیت‌های معنوی ARM را برای اهداف تحقیقاتی فراهم می‌کند.

چیپ‌های ۵ نانومتری به تازگی معرفی شده‌اند که می‌توان به چیپ A14 Bionic اپل، کرین ۹۰۰۰ هواوی و اگزینوس ۱۰۸۰ سامسونگ اشاره کرد. چند روز دیگر چیپست اسنپدراگون ۸۷۵ نیز با این معماری از راه می‌رسد.

با وجود اینکه تراشه‌های ۵ نانومتری عمر بسیار کمی دارند، کمپانی‌ها فعالیت روی نسل آینده چیپ‌ها را آغاز کرده‌اند. نسل آینده پردازنده‌های موبایل‌ها با معماری ۳ نانومتری توسعه پیدا می‌کنند. سامسونگ اخیرا از سرمایه‌گذاری ۱۱۶ میلیارد دلاری روی فناوری تراشه‌های ۳ نانومتری خبر داده است.

کمپانی TSMC

TSMC که بزرگترین تولیدکننده نیمه‌هادی در جهان محسوب می‌شود، سرمایه‌گذاری زیادی روی این فناوری انجام داده است. طبق گزارش‌ها، این کمپانی تایوانی برای تولید تراشه‌های ۳ نانومتری خود همچنان از فناوری FinFET استفاده می‌کند. این فناوری برای چیپ‌های ۵ نانومتری سامسونگ مورد استفاده قرار گرفته، اما این کمپانی کره‌ای برای تراشه‌های ۳ نانومتری به سراغ فناوری GAA می‌رود.

فناوری GAA بر محدودیت‌های فیزیکی پردازش FinFET کنونی غلبه می‌کند که باعث افزایش بهره‌وری می‌شود. TSMC برای تراشه‌های ۲ نانومتری خود از فناوری جدیدی استفاده خواهد کرد که البته تا سال ۲۰۲۴ شاهد تولید انبوه آن‌ها نخواهیم بود.

این کمپانی اخیرا زمینی را در شهر «سینچو» در تایوان خریداری کرده که در آن کارخانه و مرکز تحقیق و توسعه آن برای تراشه‌های ۲ نانومتری تاسیس می‌شود. در این مراکز نزدیک به ۸۰۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد. کارخانه تولید تراشه‌های ۳ نانومتری این کمپانی در پارک علمی جنوب تایوان (STSP) در شهر «تاینان» قرار دارد.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟