اریک انگستروم؛ از پیشگامان گیمینگ ویندوز و بنیانگذار DirectX در 55 سالگی درگذشت

دنیای گیمینگ یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار و البته نسبتا گمنام خود را از دست داد. به گزارش «وال استریت ژورنال» یازدهم آذرماه «اریک انگستروم» یکی از مهندسان مایکروسافت در سن 55 سالگی بر اثر عوارض ناشی از جراحت درگذشت. وی به همراه «الکس سنت جان» و «کریگ آیزلر» نقشی مهمی در توسعه «دایرکت ایکس» داشتند.

اواخر سال 1994، مایکروسافت سخت در تلاش بود سیستم عامل ویندوز 95 را عرضه کند. در همین دوره زمانی به پیشنهاد سنت جان، دو کارمند دیگر کارمند مایکروسافت یعنی کریگ‌آیزلر و اریک انگستروم‌ روی توسعه پلتفرم جدیدی کار می‌کردند.

این سه کارمند مایکروسافت به این نتیجه رسیده بودند که برنامه نویسان به سیستم عامل DOS، توجه بیشتری نشان می‌دهند. از نظر آنها در سیستم عامل DOS آزادی عمل بیشتری داشتند و همه چیز به خوبی پیش می‌رفت. درنهایت این سه نفر توانستند با کمک یکدیگر راهکاری جدید تحت عنوان پلتفرم دایرکت ایکس معرفی کنند.

با وجودی که مدت زمانی طول کشید؛ اما درنهایت دایرکت ایکس، ویندوز را به پلتفرم اصلی بازی‌های رایانه‌ای تبدیل کرد. به علاوه به مایکروسافت برای پایه‌گذاری ایکس‌باکس و حتی نسخه‌های ویندوز CE برای سگا دریم کست کمک کرد.

البته این تنها فعالیت انگستروم نبود. وی در صنعت گوشی‌های هوشمند نیز حضور فعالی داشت و استارتاپ «Wildseed» را راه‌اندازی کرد تا از این طریق حضوری پررنگ در صنعت موبایل نیز داشته باشد. استارتاپ وی در زمینه توسعه ویندوز موبایل و سرویس‌های آنلاین مایکروسافت همکاری می‌کرد و به موفقیت‌های خوبی رسیده بود.

بی‌شک، ماندگارترین تاثیر حضور وی در توسعه پلتفرم دایرکت ایکس در صنعت گیمینگ هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد. وی مبنا و اساس بسیاری از بازی‌ها را در ویندوز 10 و سری ایکس باکش پایه‌گذاری کرده است و احتمالا برای سال‌های آینده نیز همچنان نامش همچنان زنده خواهد ماند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟