اپل تولید آیفون در کارخانه ویسترون هند را به خاطر آشوب گسترده متوقف کرد

اپل تولید آیفون در کارخانه ویسترون هند را به خاطر آشوب گسترده متوقف کرد

چند روز پیش نزدیک به ۲۰۰۰ کارگر کارخانه تولید آیفون ویسترون به علت عدم دریافت حقوق و همچنین حقوق پایین‌تر نسبت به وعده قبلی کارفرما، دست به اعتراض زدند و خسارت‌های زیادی را به تاسیسات این کارخانه وارد کردند. حالا اپل به علت این آشوب تصمیم به توقف تولید آیفون در این کارخانه گرفته است.

طبق گزارشی جدید، در حالی که در ابتدا میزان خسارت‌های وارد شده برابر ۵۷ میلیون دلار اعلام شده بود، حالا این میزان خسارت بین ۳.۵ تا ۷ میلیون دلار برآورد می‌شود. این کمپانی به بررسی خسارت‌ها ادامه می‌دهد تا زمانی که بتواند دوباره با ظرفیت کامل شروع به تولید آیفون کند.

به گفته یکی از پرسنل ویسترون، این کمپانی به پرداخت ماهانه ۲۸۵ دلار دستمزد متعهد شده بود اما بجای این مبلغ، ۲۱۷ دلار به کارگران پرداخت کرده. این مبلغ در سه ماهه گذشته کاهش بیشتری داشته و تنها به کارگران ۱۶۳ دلار حقوق پرداخت شده. برخی افراد حقوق کمتری دریافت کرده‌اند. برای مثال کارگرانی که مدرک مهندسی نداشته‌اند، تنها ماهانه ۱۰۸ دلار حقوق دریافت کرده‌اند و برخی از دریافت حقوق ماهانه ۶.۷۸ دلار خبر می‌دهند.

ویسترون

آشوب چند روز پیش در کارخانه ویسترون توسط کارگران شیفت شب انجام شد. در همان شب اپل تصمیم به توقف تولید آیفون در این کارخانه گرفت و همچنین در حال همکاری با ویسترون و مقامات قانونی محلی است. اپل می‌خواهد بداند شریک خود از قوانین مربوط به پرداخت حقوق تخطی کرده یا خیر.

اپل در ایمیلی اعلام کرده:

«تیم ما در میدان حضور دارد و به سرعت تحقیق کاملی را درباره تاسیسات ویسترون در هند شروع کرده است.»

برنامه‌های اپل و ویسترون برای گسترش فعالیت‌ها در هند به علت آشوب اخیر می‌تواند با مشکلاتی مواجه شود. ویسترون مانند فاکسکان و پگاترون شرکت‌های تایوانی هستند که آیفون‌های اپل را تولید می‌کنند. ویسترون به دنبال تولید مدل‌های دیگر آیفون در هند بود اما به علت آسیب به تاسیسات احتمالا برنامه‌های آن هفته‌ها یا ماه‌ها با تاخیر مواجه می‌شود.

با وجود این آشوب و حتی اثبات تخطی ویسترون از قوانین پرداخت حقوق در هند، انتظار نمی‌رود این کشور فرصت خود برای تبدیل شدن به یک قطب تولید گوشی در جهان را از دست بدهد. دولت هند با طرح‌های تشویقی متنوع به دنبال جذب تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند است.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.