دولت چین تحقیقات ضدرقابتی علیه گروه علی‌بابا را کلید زد

سهام گروه علی بابا به دنبال شروع تحقیقات ضد انحصار از سوی سازمان تنظیم بازار چین در حدود 8 درصد افت کرد. گروه علی بابا در واکنش اعلام کرد که با این سازمان کاملا همکاری می‌کند.

گروه علی بابا مدتی است در معرض اتهامات بسیاری از سوی سازمان نظارت بر بازار چین قرار گرفته‌ است و اخیرا این سازمان برای گروه علی بابا و دو شرکت دیگر،‌ جریمه‌ای سنگین به دلیل عدم رعایت قوانین رقابتی تعیین کرد.

هنوز مدت زمانی زیادی از تعیین جریمه‌های قبلی نگذشته که مجددا سازمان نظارت بر بازار چین در اخطاریه‌ای اعلام کرده است که در حال تحقیق و تفحص در مورد گروه علی بابا است تا مانع بروز رفتارهای ضد رقابتی در بازار شود. این سازمان علی‌بابا را متهم کرده که فروشندگان را تحت فشار قرار داده تا از بین این پلتفرم و دیگر مارکت‌پلیس‌ها نظیر JD.com و Pinduoduo یکی را انتخاب کنند.

دولت پکن در تلاش است تا شرکت‌های بزرگ فناوری قدرت بازار را به صورت انحصاری در دست نداشته باشند و تحت قوانین رقابتی به فعالیت خود ادامه بدهند.

سازمان تنظیم مقررات چین مصر است که نظارت بیشتری روی شرکت‌های بزرگ فناوری داشته باشد. هدف این سازمان تعیین چارچوب‌ها و قوانینی برای جلوگیری از رفتارهای ضدانحصاری است. در این صورت شرکت‌های بزرگ نمی‌کنند مانع رشد رقبای ضعیف‌تر خود در بازار شوند. یکی از شرکت‌هایی که در تیررس چنین اتهاماتی قرار دارد و پرونده‌اش روی میز سازمان نظارت بر بازار مفتوح است، گروه علی بابا است.

علی بابا بلافاصله در پاسخ به اخطاریه سازمان نظارت بر بازار اعلام کرد:

«گروه تجاری علی بابا از سازمان تنظیم رقابت بازار اخطاریه‌ای دریافت کرده است. این سازمان وضعیت شرکت را از نظر رعایت قوانین ضد انحصاری مورد بررسی قرار می‌دهد. علی بابا مسئولانه با نهادهای نظارتی همکاری خواهد کرد.»

علی‌رغم واکنش سریع علی بابا به اخطاریه سازمان تنظیم رقابت بازار، سهان این شرکت در هنگ‌کنگ بیش از 8 درصد سقوط کرد. علی بابا در بیانیه خود اضافه کرد:

«با دریافت اخطار از سوی این سازمان، به صورت جدی تمام الزامات نظارتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا همه موارد مورد نظر این نهاد رعایت شود. تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا بتوانیم تعهدات خود را مطابق نظر سازمان مربوطه و قوانین جاری به انجام برسانیم.»

حال باید ببینیم با واکنش گروه علی بابا، موضوع چگونه پیش خواهد رفت و آیا جریمه‌های بیشتری در انتظار این شرکت خواهد بود یا خیر.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟