تامین‌کننده اپل، آمازون و تسلا به استفاده از نیروی کار اجباری در چین متهم شد

یکی از تامین‌کنندگان قدیمی کمپانی‌های اپل، آمازون و تسلا به نام «Lens Technology» به استفاده از نیروی کار اجباری یعنی ایغورهای چین در کارخانه‌های خود متهم شده است.

طبق گزارشی جدید، یک گروه حقوق بشر به نام «پروژه شفافیت دنیای فناوری» چنین اطلاعاتی را منتشر کرده که در آن نام کمپانی‌های اپل، تسلا و آمازون به عنوان مشتریان Lens Technology به چشم می‌خورد.

زنجیره تامین بسیاری از کمپانی‌ها در سراسر جهان در کشور چین قرار دارد و کارخانه‌های این کشور قطعات آن‌ها را تامین می‌کنند. «سین‌کیانگ» محل زندگی میلیون‌ها اویغور مسلمان است که دولت چین به بدرفتاری به آن‌ها متهم شده. مدافعان حقوق بشر از کار اجباری این مسلمانان در کارخانه‌های این منطقه یا انتقال آن‌ها به کارخانه‌ها در دیگر استان‌های چین خبر می‌دهند.

سرور ابری

سخنگوی اپل به نام «جاش روزنستاک» تایید کرده که Lens Technology کارگر اویغور از سین‌کیانگ دریافت نمی‌کند. این کمپانی در سال جاری میلادی از عدم استفاده تامین‌کنندگان خود از کارگران اویغور ارسالی از سین‌کیانگ اطمینان حاصل کرده بود. سخنگوی اپل گفته:

«اپل به هیچ عنوان استفاده از نیروی کار اجباری را تحمل نمی‌کند. جستجو برای یافتن نیروی کار اجباری در کارخانه‌های تمام تامین‌کنندگان، یکی از اقدامات ما محسوب می‌شود. این حمایت‌ها در سراسر زنجیره تامین بدون توجه به شغل افراد یا محل آن‌ها انجام می‌شود. هرگونه نقض سیاست‌های ما پیامدهای فوری مانند توقف همکاری خواهد داشت. اپل مانند همیشه روی این موضوع تمرکز دارد که با تمام کارگران با احترام رفتار شود و تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از تمام کارگران در زنجیره تامین خود محافظت کنیم.»

در حال حاضر آمازون و تسلا درباره گزارش جدید واکنشی از خود نشان نداده‌اند. طبق اسنادی که توسط گروه پژوه شفافیت دنیای فناوری منتشر شده، هزاران کارگر اویغور از سین‌کیانگ برای کار در کارخانه‌های Lens Technology فرستاده شده‌اند. باید منتظر ماند و دید این شرکت و همچنین تسلا و آمازون چه واکنشی نسبت به این اسناد از خود نشان می‌دهند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟