نتیجه پژوهشی جدید: گونه جدید کرونا موجب بروز علائم شدیدتر نمی‌شود

سال ۲۰۲۰ با انتشار اخبار درباره گونه جدید ویروس کرونا به پایان رسید، گونه‌ای که ابتدا در بریتانیا شیوع پیدا کرد و به کشورهای مختلفی از جمله ایالات متحده آمریکا رسید. اخیرا نتیجه یک پژوهش جدید درباره گونه جدید کرونا منتشر شده که از عدم بروز علائم شدیدتر بیماری توسط آن خبر می‌دهد و البته نرخ مرگ و میر آن هم در مقایسه با گذشته افزایشی نداشته است.

محققان یک آژانس دولتی به نام «بهداشت عمومی بریتانیا» (PHE) به تازگی ۱۷۶۹ بیمار مبتلا به گونه جدید کرونا به نام «B.1.1.7» را با ۱۷۶۹ نفری که گونه اصلی را تجربه کرده‌اند، مورد مقایسه قرار داده‌‌اند. این پژوهش نشان می‌دهد که از نظر میزان بستری شدن و همچنین نرخ مرگ، تفاوتی میان این دو گونه وجود ندارد.

مشاور پزشکی ارشد PHE به نام «سوزان هاپکینز» درباره نتیجه این پژوهش می‌گوید:

«این گونه باعث بروز علائم شدیدتر بیماری نمی‌شود و همچنین نرخ مرگ و میر را افزایش نمی‌دهد. با این حال پژوهشگران به تحقیقات خود ادامه می‌دهند.»

گونه جدید کرونا ابتدا چندین ماه پیش در بریتانیا شناسایی شد و تا به امروز شمار بالایی از افراد در بریتانیا به آن مبتلا شده‌اند. پس از مدتی این گونه به کشورهای دیگر راه پیدا کرد که نتیجه آن، اعمال محدودیت برای سفر از بریتانیا بود. این گونه حداقل در ۱۸ کشور شامل آلمان، سوئد، فرانسه، کانادا و ژاپن شناسایی شده است.

گونه جدید کرونا

در حالی که نرخ مرگ و میر این گونه تفاوتی با گذشته ندارد، با سرعت بالاتری شیوع پیدا می‌کند و پژوهش جدید هم چنین موضوعی را تایید کرده. ۱۵ درصد افراد با بیماران مبتلا به گونه جدید در ارتباط بوده‌اند، در حالی که ۱۰ درصد آن‌ها با بیماران گونه‌های دیگر ارتباط داشته‌اند. بنابراین با افزایش نرخ ابتلا، بیمارستان‌ها با مشکل مواجه می‌شوند و احتمال مرگ بیماران افزایش پیدا می‌‌کند.

در پژوهش جدید مشخص شد که ۴۲ نفر از بیماران در بیمارستان بستری شده بودند. در این میان ۲۶ نفر دارای گونه اصلی بودند و ۱۶ نفر به گونه جدید کرونا مبتلا شده بودند. ۱۲ نفر با گونه جدید جان خود را از دست داده‌اند و ۱۰ نفر مبتلا به گونه اصلی مرده‌اند. به گفته محققان، از نظر آماری تفاوت چندانی میان آن‌ها به چشم نمی‌خورد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟