مپنا و کرمان موتور برای ساخت مدل برقی جک J4 قرارداد بستند

مپنا و کرمان موتور برای ساخت مدل برقی جک J4 قرارداد بستند

گروه مپنا و به طور مشخص، شرکت مکو که مدتی است در زمینه ساخت قوای محرکه برقی فعال شده است به تازگی و در سکوت خبری، قرارداد همکاری با شرکت کرمان موتور را برای طراحی و تولید پیشرانه خودرو برقی، به امضا رسانده است. براساس اطلاعات غیر رسمی با توجه به داخلی سازی جک J4 که این روزها در کرمان موتور در حال انجام است، به احتمال فراوان این پروژه بر روی پلت فرم این سدان کامپکت اجرایی خواهد شد.

بر مبنای این قرارداد، شرکت مکو به عنوان نماینده مپنا در پروژه ساخت خودرو الکتریکی، طراحی ظاهری، طراحی جزئیات، خدمات مهندسی و ساخت ۸ دستگاه خودرو برای تست‌های اولیه را بر عهده گرفته است. نخستین نمونه‌های این خودروها ظرف ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده، آماده رونمایی می‌شوند.

قرار بر آن است که تا زمانی که مپنا درگیر تکوین محصول و دریافت استانداردهای داخلی و بین المللی است، کرمان موتور هم زیر ساخت‌های لازم برای تولید خودرو برقی در کارخانه خودش را فراهم کند.

در مفاد این قرارداد آمده است که شرکت مکو، باید ۳۷ هزار دستگاه پک باتری و متعلقات فنی خودرو از قبیل موتور، گیربکس، سیستم شارژ و ... را ظرف مدت ۵ سال به خط تولید کرمان موتور برساند. با توجه به پیش بینی‌های انجام شده، خودرو برقی ساخت کرمان موتور و مپنا، قادر است تا ۲۵۰ کیلومتر مسافت را با یک بار شارژ بپیماید و تا ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت هم سرعت می‌گیرد.

در خصوص شتاب صفر تا صد این خودرو هم گمانه زنی‌ها از عدد کمتر از ۱۰.۰ ثانیه برای آن خبر می‌دهند. سیستم‌های بازیابی انرژی و شارژ سریع هم از فناوری‌های به کار گرفته شده در این محصول خواهند بود.

محمد حسین رفان، مدیر عامل شرکت مکو، در مراسم تفاهم نامه به این موضوع اشاره کرد که علاوه بر امضای قرارداد، اولین فاز پروژه که تحویل کتابچه تارگت بوک قراردادها محسوب می‌شود هم اجرا شده است. از مفاد مورد اشاره در این کتابچه، بنچ مارک مختلف، طراحی‌های اولیه، هدف گذاری فنی و مالی، چهارچوب‌های توسعه محصول، مشخصات اولیه قطعات و بررسی تغییرات پلت فرم را می‌توان نام برد.

در ادامه مراسم، سامان فیروزی، مدیر عامل کرمان موتور، از هفت ماه مذاکره پی در پی برای دستیابی به دو قرارداد همکاری با مپنا سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که اولین خودرو برقی مشترک آنها، بین ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده به بازار معرفی شود. فیروزی در ادامه یادآوری کرد که هرچند فاصله ما با کشورهای پیشرفته در ساخت خودروهای احتراقی بین ۲۵ تا ۳۰ سال است، اما در عرصه ساخت اتومبیل‌های برقی فاصله ای ۲ تا ۳ ساله داریم که به زودی آن را جبران می‌کنیم.

او دانش فنی موجود در گروه مپنا را بسیار با کیفیت دانست و قراردادهای بین کرمان موتور و این گروه را اتفاقی مبارک برای صنعت کشور تلقی کرد.

عباس علی آبادی، مدیر عامل گروه مپنا نیز، از همکاری با کرمان موتور ابراز خشنودی کرد و مدعی شد که مپنا از مدت‌ها پیش به دنبال ایجاد زیر ساخت‌های تولید خودرو برقی در ایران بوده است. او استفاده از خودروهای برقی در کشور را نیازمند تامین همزمان زیر ساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری دانست و تاسیس شبکه گسترده ایستگاه‌های شارژ در شهرها را مهم‌ترین لازمه این هدف خطاب کرد. علی آبادی می‌گوید که از سال ۲۰۳۰، عمده خودروهای موجود در کشورهای مختلف را خودروهای برقی تشکیل می‌دهند.

علی آبادی در پایان، خاطر نشان کرد که ورود مپنا به صنعت خودرو و همکاری با کرمان موتور در جهت ساخت خودروهای الکتریکی، به نفع محیط زیست و اقتصاد کشور است و مردم از این مسئله قطعا رضایت خواهند داشت.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato