FDA امکان نگهداری واکسن کرونا فایزر در محیط‌های گرم‌تر را تایید کرد

FDA امکان نگهداری واکسن کرونا فایزر در محیط‌های گرم‌تر را تایید کرد

واکسن‌های زیادی برای مقابله با کرونا توسعه پیدا کرده‌اند که علاوه بر اثربخشی متفاوت، شرایط نگهداری مختلفی هم دارند. واکسن کرونا فایزر که در بسیاری از کشورها مجوز استفاده دریافت کرده، با یک مشکل بزرگ یعنی نیاز به دمای فوق سرد دست و پنجه نرم می‌کرد که حالا سازمان غذا و دارویی آمریکا (FDA) با یک مجوز امکان نگهداری آن در محیط‌های گرم‌تر را فراهم کرده است.

نیاز به دمای فوق سرد در محدوده منفی ۸۰ تا ۶۰ درجه سلسیوس یک مانع بزرگ برای نگهداری و حمل و نقل واکسن کرونا فایزر بود. برای دستیابی به چنین دمایی به فریزرهای خاص و همچنین یخ خشک نیاز است که بسیاری از مراکز نگهداری واکسن و همچنین داروخانه‌ها به آن دسترسی ندارند.

فایزر در گذشته با انتشار اطلاعاتی به امکان نگهداری واکسن این کمپانی در محیط‌های گرم‌تر اشاره کرده بود و حالا FDA چنین موضوعی را تایید کرده و می‌توان واکسن کرونا فایزر و BioNTech را در دمای منفی ۲۰ درجه نگهداری کرد. «پیتر مارکز»، مدیر مرکز تحقیقات و ارزیابی بیولوژیک FDA این تغییر در دمای نگهداری واکسن را به نفع ارسال آن به مراکز بیشتر عنوان کرده:

«دمای جایگزین برای حمل و نقل و نگهداری، نیاز به تجهیزات نگهداری فوق سرد برای مراکز واکسیناسیون را از بین می‌برد و می‌توان واکسن را به مراکز بیشتری ارسال کرد.»

واکسن کرونا فایزر

فریزرهای دارویی معمولا در دمای منفی ۲۰ درجه سلسیوس کار می‌کنند، بنابراین می‌توان واکسن کرونا فایزر را به مراکز بیشتری فرستاد. البته واکسن را تنها به مدت دو هفته می‌توان در چنین دمایی نگهداری کرد. علاوه بر این، امکان نگهداری واکسن آب شده به مدت ۵ روز در یخچال با دمای ۲ تا ۸ درجه سلسیوس هم وجود دارد.

واکسن کرونا فایزر طبق یک فناوری جدید به نام mRNA توسعه پیدا کرده که اگرچه برای محافظت درون ذرات چربی نگهداری می‌شوند، اما زودتر از واکسن‌های دیگر خراب می‌شود بنابراین به نگهداری سخت‌گیرانه‌تری نیاز دارند.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato