آمریکا شیائومی را به خاطر دریافت یک جایزه خاص توسط مدیرعاملش تحریم کرده است

کمتر از دو ماه پیش، وزارت دفاع آمریکا شرکت شیائومی را به بهانه ارتباط با نهادهای نظامی چین، به لیست سیاه اضافه کرد. شیائومی در واکنش به این موضوع، از عدم ارتباطش با ارتش چین خبر داد. اما حالا مشخص شده که دریافت جایزه دولت چین از سوی مدیرعامل شیائومی، «لی جون» منجر به قرارگیری این غول فناوری چینی در لیست سیاه وزارت دفاع شده است.

لی جون، مدیرعامل و بنیانگذار شیائومی در سال ۲۰۱۹ از وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین جایزه «سازنده برجسته سوسیالیسم با خصوصیات چینی» را دریافت کرد، جایزه‌ای که در آن سال به ۱۰۰ مدیر چینی اعطا شد. دریافت این جایزه در بیوگرافی لی در سایت شیائومی و همچنین گزارش مالی سالانه آن وجود دارد.

حالا گزارشی جدید این جایزه و همچنین سرمایه‌گذاری‌های جاه‌طلبانه شیائومی در فناوری‌های پیشرفته مانند شبکه ۵G و هوش مصنوعی را دلایل قرارگیری این کمپانی چینی در لیست سیاه وزارت دفاع عنوان کرده است. در حقیقت این موارد در پرونده‌ای جدید به چشم ‌می‌خورند. قرارگیری در این لیست به معنی عدم امکان سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها در این کمپانی است.

این پرونده جدید در واکنش به درخواست شیائومی برای خروج از لیست ارائه شده و در آن دلایل قرارگیری این کمپانی در لیست سیاه وزارت دفاع به چشم می‌خورند.

مدیرعامل شیائومی

سخنگوی شیائومی نسبت به این پرونده واکنشی نشان نداده، با این حال این کمپانی چینی در گذشته هرگونه ارتباط با ارتش چین را رد کرده بود. این شرکت گفته بود که محصولات و سرویس‌هایش را تنها برای استفاده غیرنظامی و تجاری می‌فروشد.

دونالد ترامپ در روزهای پایانی‌اش در کاخ سفید، این شرکت فناوری را به همراه ۸ کمپانی چینی دیگر شامل شرکت‌های فعال در حوزه هوا و فضا و تراشه را به لیست سیاه اضافه کرد. رئیس جمهور سابق آمریکا در مجموع ۴۴ شرکت چینی را در این لیست قرار داد که از بزرگترین آن‌ها می‌توان به هواوی و SMIC، بزرگترین سازنده تراشه چین اشاره کرد.

در پرونده‌ای که شیائومی برای خروج از لیست سیاه وزارت دفاع آماده کرده، به عدم وجود توضیح برای چنین تصمیمی اشاره شده و همچنین گفته شده که به این کمپانی برای پاسخگویی فرصتی داده نشده است.

شیائومی در ۵ سال آینده در بخش فناوری‌های ۵G و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری ۷.۷ میلیارد دلاری خواهد کرد که این موضوع موجب نگرانی آمریکا شده. به گفته وزارت دفاع آمریکا، این فناوری‌ها مورد توجه دولت چین هستند و از محورهای استراتژی ادغام کاربردهای نظامی و غیرنظامی محسوب می‌شوند. حالا باید منتظر ماند و دید پرونده قرارگیری شیائومی در لیست سیاه وزارت دفاع به کجا می‌رسد.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟