همه چیز درباره آیفون 13
تکنولوژی Neo QLED سامسونگ چطور تلویزیون‌ها را به تکامل می‌رساند؟

تکنولوژی Neo QLED سامسونگ چطور تلویزیون‌ها را به تکامل می‌رساند؟

اوایل سال جاری میلادی بود که سامسونگ بار دیگر تلویزیون‌های خانگی را به تکامل رساند و از تلویزیون‌های کوانتوم دات جدیدی رونمایی کرد که این بار تحت عنوان New QLED به دست مشتریان می‌رسند. اگرچه این دیوایس‌ها همچنان به همان فونداسیون پیشین که از یک لایه کوانتوم دات و LEDهایی برای نمایش تصاویر بهره می‌گیرد مجهز شده‌اند، اما در تلویزیون‌های Neo QLED سامسونگ، LED های قدیم جایشان را به تکنولوژی جدیدتر Mini LED داده‌اند.

در ادامه بیشتر به صحبت راجع به Mini LED خواهیم پرداخت، اما اگر بخواهیم ساده بگوییم، سامسونگ حالا کنترل بیشتری بر آرایه‌ LED های درون تلویزیون خواهد داشت، زیرا این LED ها ابعادی بسیار کوچک‌تر دارند. تمام این‌ها به معنای کنترل بهتر، نشت نور کمتر و تفکیک دقیق‌تر رنگ‌های تیره و روشن از یکدیگر خواهد بود.

سامسونگ حسابی روی تلویزیون‌های Neo QLED در لاین‌آپ محصولات سال ۲۰۲۱ خود مانور داده و به نظر می‌رسد که در حال نزدیک شدن به دورانی تازه از تکنولوژی‌های نمایشگر هستیم که نه فقط به تلویزیون‌ها، بلکه به مانیتورهای سامسونگ و شاید در آینده نه‌چندان دور و نه‌چندان نزدیک، موبایل‌های سامسونگ هم راه پیدا خواهد کرد. بنابراین زمانش رسیده که مروری داشته باشیم بر تمام ابعاد مربوط به این تکنولوژی تازه و به پرسش‌های شما پاسخ دهیم.

Mini LED چیست؟

درست مانند «Micro-LED»، عبارت «Mini LED» طی چند وقت اخیر به دفعات به گوش رسیده است. با این همه، برخلاف تکنولوژی دیگری که نام بردیم، Mini LED ارتباطی به پیکسل‌های نمایشگر ندارد و در عوض به بک‌لایت مرتبط می‌شود.

با افزایش شمار LED ها، هم می‌توان به نورپردازی دقیق‌تر در نقاط روشن تصویر دست پیدا کرد و هم نقاط تاریک تصویر نیز رنگ‌ مشکی عمیق‌تر و طبیعی‌تری خواهند داشت

در این نمایشگرها، از ده‌ها هزار حباب LED مینیاتوری استفاده می‌شود که درست پشت نمایشگر LCD قرار می‌گیرند. با افزایش شمار LED ها، هم می‌توان به نورپردازی دقیق‌تر در نقاط روشن تصویر دست پیدا کرد و هم نقاط تاریک تصویر نیز رنگ‌ مشکی عمیق‌تر و طبیعی‌تری خواهند داشت. مهم‌ترین تفاوت Mini LED با دیگر تکنولوژی‌های بک‌لایت اینست که به خاطر استفاده از LED هایی که ابعاد بسیار بسیار کوچک‌تر دارند، نشت نور (یعنی زمانی که نور به پیکسل‌های مجاور خود دست‌درازی می‌کند) کمتر اتفاق می‌افتد و روشنایی و تاریکی موضعی با دقت بالاتری کنترل می‌شود.

به صورت معمول‌، تلویزیون‌های LED یا به LEDهایی بزرگ در پشت لایه LCD مجهز می‌شوند (و در نتیجه در برابر نشت نور مصون نیستند و دقت کمتری دارند) یا از کناره‌ها روشن می‌شوند و LEDها در لبه نمایشگر تعبیه می‌گردند. با هر یک از این دو متد نورپردازی، دستیابی به سطوح عمیق‌تر از رنگ مشکی بسیار دشوار است و در مناطق تاریک تصویر، شاهد نوعی رنگ خاکستری خواهید بود. و طبیعی است که سطوح رنگ مشکی تاثیری مستقیم روی نمایش دقیق رنگ‌ها در تصاویر HDR می‌گذارند.

پنل‌های Mini LED از این نظر شباهت بیشتری به پنل‌های OLED دارند و ضمنا از مزیت اضافه‌ی دستیابی به روشنایی بیشتر هم برخوردار هستند.

تکنولوژی نمایشگرهای Mini LED چطور کار می‌کند؟

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، بک‌لایت Mini LED در پشت بستر LCD (یا هر بستری دیگری که می‌تواند رنگ‌ها و کیفیت تصویر را بهبود بخشد) قرار می‌گیرد و خود میزبان هزاران LED بسیار کوچک است که بسته به آنچه به نمایش در می‌آید، خاموش و روشن می‌شوند. این LED ها معمولا به صورت گروهی در نقاط مختلف جای می‌گیرند تا بک‌لایت به شکلی بی‌نقص با تصویر اصلی سینک شود.

در نتیجه، تلویزیون این LED ها را در هر نقطه نوردهی موضعی خاموش و روشن می‌کند و نرخ به‌روزرسانی‌ هم مشابه به LCD است. وقتی LED های یک موضع کاملا خاموش یا به زحمت روشن هستند، آن بخش از تصویر تاریک‌تر یا حتی کاملا سیاه به چشم می‌آید. بعد از روشن شدن نیز، آن بخش از تصویر روشن‌تر خواهد بود. میزان روشنایی LED ها بستگی به رنگ و آنچه روی صفحه نمایش داده می‌شود دارد.

آیا Mini LED همان MicroLED است؟

Mini LED و MicroLED دو تکنولوژی کاملا متفاوت در نمایشگرهای تلویزیون به حساب می‌آیند. MicroLED که برای مثال در تلویزیون The Wall شرکت سامسونگ استفاده شده، تکنولوژی‌ای است که به پیکسل‌های خود روشنگر مجهز شده - درست مانند OLED که در آن تک‌ تک پیکسل‌ها می‌توانند بسته به تصویر، خاموش یا روشن شوند.

Mini LED کماکان نیازمند یک بستر پیکسلی LCD است. بنابراین تولید یک تلویزیون Mini LED ارزان‌تر تمام می‌شود و همین قیمت‌گذاری، جذب مشتریان هرچه بیشتر را امکان‌پذیر خواهد کرد.

اصلی‌ترین مزیت Mini LED چیست؟

اصلی‌ترین مزیت Mini LED در قیاس با تلویزیون‌های LED رایج (که از یک بک‌لایت LED همراه با پنل LCD استفاده می‌کنند) اینست که بک‌لایت‌های LED به مراتب کوچک‌تر هستند و بنابراین دقت بیشتری از خود نشان می‌دهند. در نتیجه می‌توانید منتظر تصاویری باشید که رنگ‌های غنی‌تر، سطوح مشکی عمیق‌تر و روشنایی بیشتر به هنگام استفاده از دامنه داینامیک بالا یا همان HDR دارند.

تلویزیون‌های Mini LED دقتی دقیقا هم‌اندازه با OLED نخواهند داشت، اما عملکردی بسیار نزدیک به ست‌های LED از پیش موجود نشان می‌دهند و در عین حال از مزیت مقرون به صرفگی بیشتر در قیاس با تلویزیون‌های OLED برخوردار هستند. افزون بر این، با وجود پیشرفت‌های به دست آمده در تلویزیون‌های OLED، این دستگاه‌ها همچنان در برابر شکل‌گیری هاله روی تصویر مصون نیستند و در موارد وخیم‌تر، ممکن است دچار سوختگی پیکسل نیز شوند. چنین اتفاق‌هایی برای تلویزیون‌های Mini LED نخواهد افتاد.

گام کوانتومی سامسونگ با Neo QLED

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، سامسونگ اخیرا از تکنولوژی نمایشگر جدید New QLED رونمایی کرده که آن را در مدل‌های پرچمدار ۸K و ۴K کمپانی خواهید یافت. کمپانی کره‌ای با استفاده از منابع نوری جدید Quantom Mini LED، تکنولوژی QLED را به تکامل رسانده و این LED ها با تکنولوژی ماتریکس کوانتوم و پردازنده Neo Quantom کنترل می‌شوند که مورد دوم یک پردازنده تصویر قدرتمند و بهینه‌سازی شده برای New QLED است.

Quantum Mini LED های سامسونگ با ابعاد یک چهلم LED های بک‌لایت رایج طراحی شده‌اند. به جای استفاده از یک لنز برای پراکنده کردن نور و پکیجی که LED را سر جای خود فیکس می‌کند، Quantum Mini LED لایه‌هایی در ابعاد مایکرو دارد که میزبان انبوهی از LED ها هستند. تکنولوژی ماتریکس کوانتوم از طرف دیگر باعث می‌شود بتوان به شکلی دقیق به کنترل این LED ها که به شکلی متراکم کنار یکدیگر تعبیه شده‌اند پرداخت و در عین حال از نشت نور به نقاط تاریک صفحه جلوگیری کرد. نتیجه اینست که تصاویر همان‌جوری دیده می‌شوند که باید دیده شوند.

بعد هم پردازنده Neo Quantum جدید سامسونگ را داریم که که توانایی‌های تازه از نظر آپ‌اسکیل تصاویر ارائه می‌کند. با استفاده از ۱۶ شبکه مدل شبکه عصبی مختلف که هرکدام در زمینه‌های آپ‌اسکیل مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری عمیق آموزش دیده‌اند، پردازنده Neo Quantum می‌تواند فارغ از کیفیت ورودی، تصویری با خروجی ۴K یا حتی ۸K ارائه کند.

تلویزیون های Neo QLED سامسونگ در سال ۲۰۲۱ از زبان طراحی Infinity One Design هم بهره‌مند شده‌اند و با نمایشگری تقریبا بدون حاشیه از راه می‌رسند که هم تجربه تماشای ویدیو را درگیرکننده‌تر می‌کند، هم فرم فاکتوری جذاب به تمام دستگاه می‌بخشد. و ضمنا این تلویزیون‌ها به باکس Slim One Connect هم مجهز شده‌اند که سیستمی کاملا جدید برای مدیریت کابل‌ها است و به پشت تلویزیون متصل می‌شود. اساسا با اتصال کابل‌ها به این باکس و سپس کشیدن یک کابل واحد از آن به پشت تلویزیون، می‌توانید ظاهری ساده و بدون ریخت‌وپاش به میز تلویزیون خود ببخشید.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato