یادی از نسخه کوپه پژو 504 مشهور؛ دوران طلایی شیر فرانسوی

یکی از تاریخی‌ترین خودروهای شرکت پژو بدون هر‌گونه پرسشی پژو ۵۰۴ است که بین سال های ۶۹ تا ۸۳ میلادی بدون تغییر اساسی بر روی خطوط تولید این شرکت قرار داشته است. پژو ۵۰۴ به صورت سدان، استیشن، کابریولت، وانت تولید شده است اما خودروی مورد بحث این مطلب پژو ۵۰۴ کوپه است.

پژو 504

پژو ۵۰۴ کوپه در سال ۱۹۶۹ میلادی در نمایشگاه ژنو رونمایی شد، درست یک سال پس از آن که مدل سدان این خودرو در نمایشگاه پاریس رونمایی شده بود. مدل اصلی کوپه مجهز به موتور ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر بود که توانایی تولید ۸۰ اسب بخار نیرو را داشت. پژو ۵۰۴ به صورت محور متحرک عقب تولید می‌شد و نیرو تولیدی موتور آن توسط یک جعبه دنده ۴ سرعته دستی یا جعبه دنده ۳ سرعته اتوماتیک انتقال می‌یافت.

پژو 504

مدل کوپه هرگز یک خودروی اسپرت با عملکرد بالا به شمار نرفت زیرا برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به ۱۳.۲ ثانیه زمان احتیاج داشت. به همین دلیل پژو موتور قدرتمندتر ۲ لیتری که توانایی تولید ۱۰۵ اسب بخار نیرو را داشت برای دو مدل سدان و کوپه عرضه کرد.

با وجود عملکرد به نسبت ضعیف این کوپه در مسیرهای مستقیم طراحی خاص و بی‌بدیل شرکت پینین فارینا ایتالیا آن را از باقی رقبا جدا ‌ساخت.

زبان طراحی آن سالهای پینین فارینا خودروهای تاریخی و طلایی را روانه بازار کرد و به خوبی می‌توان شباهت‌هایی بین پژو ۵۰۴ و فیات ۱۲۴ و ۱۳۰ کوپه را مشاهده کرد.

پژو 504

در سال ۱۹۷۴ میلادی پژو ۵۰۴ به قوای محرکه‌ای که شایسته آن بود مجهز شد. یک موتور ۲.۷ لیتری V6 که توسط خود پژو، رنو و ولوو ساخته شده بود. حداکثر قدرت این موتور به ۱۳۵ اسب بخار می‌رسید و حداکثر سرعت نیز برابر با ۱۸۶ کیلومتر بر ساعت بود. با این وجود در سال ۱۹۷۷ پژو ۵۰۴ مجددا با همان موتور ۴ سیلندر عرضه شد که یکی از دلایل اصلی آن قیمت بالای مدل ۶ سیلندر بود. حدودا ۶۰ هزار فرانک پول رایج فرانسه در سال ۱۹۷۶ که رقمی برابر با ۱۴ هزار دلار بود در مقام مقایسه با مدل ۴ سیلندر با قیمت ۷۴۰۰ دلار رقم بالایی محسوب می شد.

پژو 504

به طور کلی مدل کوپه و کابریولت در سه سری بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۸۳ میلادی تولید شد که بیشترین تغییرات در بخش چراغ‌ها و امکانات داخل اتاق بود. تمامی مدل‌های کوپه و کابریولت در کارخانه پینین فارینا تولید شدند. مدل سدان اما در سایت تولیدی Sochaux فرانسه تولید می‌شد.

پژو 504

طبق اطلاعات در حدود ۲۳ هزار دستگاه از مدل کوپه و ۸۱۰۰ دستگاه از مدل کابریولت این خودرو تولید شد که در برابر تولید ۳ میلیون دستگاهی مدل سدان ۵۰۴ رقم بسیار کمی است.

در حال حاضر مدل‌های کوپه و کابریولت در حدود ۳۰ و ۶۰ هزار دلار قیمت دارند و مدل سدان بسته به شرایط آن در حدود ۵ تا ۱۰ هزار دلار قیمت می خورد.

پژو ۵۰۴ در کشور ما نیز به طور گسترده‌ای عرضه شده است و از قوای محرکه آن در پیکان نیز استفاده شده بود.

پژو سال گذشته یک کانسپت برقی برای ادای احترام به محصول تاریخی خود به نمایش گذاشت که با استقبال فراوان علاقه مندان این شرکت رو به رو شد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟