اروپا بروز لخته خونی در دریافت‌کنندگان واکسن جانسون و جانسون را بررسی می‌کند

اروپا بروز لخته خونی در دریافت‌کنندگان واکسن جانسون و جانسون را بررسی می‌کند

سازمان نظارتی اتحادیه اروپا در حال بررسی گزارش‌های مربوط به ایجاد لخته خونی در چهار فردی است که واکسن ویروس کرونا «جانسون و جانسون» را دریافت کرده بودند. این مرجع همچنین اطلاعات جدیدی را درباره بروز لخته خونی پس از تزریق واکسن آسترازنکا منتشر کرده است.

آژانس دارویی اروپا (EMA) دیروز در بیانیه‌ای گفت از بین چهار مورد جدی بروز لخته خونی و پلاکت پایین، سه مورد در آمریکا و در جریان توزیع واکسن در مرکز «جانسن فارماسیوتیکا» رخ داده‌اند که یک نفر جان خود را از دست داده و یک مورد در مرحله آزمایش بالینی گزارش این اتفاق را منتشر کرده است.

آژانس دارویی اروپا پیش‌تر ارتباط احتمالی میان تزریق واکسن ویروس کرونا و بروز نادر لخته‌های خونی در مغز و شکم را تایید کرده بود. شرکت جانسون و جانسون که مقر اصلی آن در آمریکاست، می‌گوید از گزارش‌های مربوط به لخته‌های خونی احتمالی آگاه بوده و سعی داشته تا با همکاری مراجع به ارزیابی داده‌ها و انتشار اطلاعات مناسب بپردازد.

این شرکت در بیانیه‌ای مدعی شده که در حال حاضر هیچ نوع رابطه‌ آشکاری میان این رخدادهای نادر و واکسن کووید-۱۹ جانسن مشاهده نشده است. EMA هم هنوز وجود این رابطه را تایید نکرده اما می‌گوید در صورت نیاز در آینده نظرات لازم را اعلام خواهد کرد.

به دنبال اعلام وجود ارتباط میان واکسن آسترازنکا و لخته‌های خونی توسط مراجع اروپا و انگلیس، برخی کشورها در اروپا و آسیا استفاده از این واکسن را در میان جوانان محدود کرده‌اند. با این حال، نهادهای قانونی می‌گویند مزایای استفاده از واکسن از ریسک‌های آن بیشتر است.

واکسن تک-دوز جانسون و جانسون در اتحادیه اروپا مجوز گرفته اما عرضه عمومی آن هنوز آغاز نشده است. این واکسن در حال حاضر عمدتا در آمریکا استفاده می‌شود. EMA همچنین از گزارش وقوع پنج مورد «سندرم نشت مویرگی» در افرادی خبر داده که واکسن آسترازنکا را دریافت کرده‌اند. در این سندرم، خون از رگ‌های بسیار کوچک به درون عضلات نشت پیدا می‌کند و موجب افت فشار خون و تورم می‌شود.

آسترازنکا هنوز به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده. آسترازنکا و جانسون و جانسون در کنار دو کمپانی دیگر تنها شرکت‌هایی هستند که برای واکسن‌های خود در اروپا مجوز گرفته‌اند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato