محققان با بررسی باکتری‌های دهان به دنبال تشخیص زودهنگام آلزایمر هستند

محققان با بررسی باکتری‌های دهان به دنبال تشخیص زودهنگام آلزایمر هستند

محققان در تلاشند با بررسی عدم تعادل بین باکتری‌های خوب و بد دهان، به راهکارهای جدیدی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر دست پیدا کنند.

تشخیص زودهنگام آلزایمر می‌تواند از گسترش بیماری و تخریب سلول‌های عصبی جلوگیری کند. تخریب سلول‌های عصبی ممکن است زمانی بین ۱۰ تا ۲۰ سال طول بکشد. تشخیص اولیه بیماری چالش‌های خاص خودش را دارد ولی محققان در تلاشند با تشخیص زودهنگام آلزایمر به درمان‌های موثرتری برای این بیماری دست پیدا کنند.

پیشتر دانشمندان تحقیقاتی در زمینه ارتباط بین آلزایمر و باکتری دهان انجام داده بودند. در مطالعه جدید، محققان به رابطه معنادارتر و قوی‌تری بین عدم تعادل باکتری‌های دهان و تشخیص بیماری آلزایمر دست یافته‌اند. در این تحقیق، پژوهشگران رابطه بین میزان بتاآمیلوئید مایع مغزی نخاعی و حجم باکتری‌های دهان را مورد بررسی قرار دادند. تجمع پروتئینی به نام آمیلوئید بتا در مغز یکی از نشانه‌های اصلی تخریب سلول‌های عصبی است که منجر به بروز آلزایمر می‌شود.

آلزایمر

در این مطالعه، محققان وضعیت ۴۸ فرد سالم با سن بالای ۶۵ سال را مورد بررسی قرار دادند. سطح آمیلوئید مایع مغزی نخاعی با توجه به نمونه‌های باکتریایی گرفته شده از زیر لثه تطبیق داده شد.

نتایج اولیه تحقیق نشان می‌دهد که عدم تعادل باکتری‌های لثه و دهان یکی از پارامترهای تشخیص زودهنگام وجود آمیلوئید در مغز است که به تشخیص زودهنگام آلزایمر کمک می‌کند. یکی از محققان ارشد در این مطالعه جدید می‌گوید:

«در بررسی انجام شده هم باکتری‌های خوب و هم باکتری‌های بد دهانی مورد بررسی قرار گرفتند. عدم تعادل بین باکتری‌های خوب و بد دهان و لثه در تشخیص زودهنگام آلزایمر از اهمیت به سزایی برخوردار است.»

یکی از محققان ارشد مطالعه جدید خاطرنشان می‌کند که هنوز مشخص نیست چرا عدم تعادل باکتری‌های دهان با تخریب سلول‌های عصبی ارتباط دارد. تلاش محققان در این زمینه ادامه دارد و امیدوار هستند به راهکارهای خوبی برای تشخیص این بیماری و درمان موثرتر آن دست پیدا کنند.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato