ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

اتحادیه اروپا: لختگی خون یکی از عوارض جانبی نادر واکسن جانسون و جانسون است

آژانس دارویی اتحادیه اروپا (EMA)‌ می‌گوید موارد لخته شدن خون در اثر دریافت واکسن کرونا جانسون و جانسون بسیار نادر است و فواید این واکسن بیشتر از خطرات آن است. طی هفته‌های اخیر مواردی از ...

آژانس دارویی اتحادیه اروپا (EMA)‌ می‌گوید موارد لخته شدن خون در اثر دریافت واکسن کرونا جانسون و جانسون بسیار نادر است و فواید این واکسن بیشتر از خطرات آن است.

طی هفته‌های اخیر مواردی از لخته شدن خون در اثر دریافت واکسن کرونا جانسون و جانسون گزارش شد، تا جایی که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تزریق واکسن را متوقف کرد.

ایالات متحده طی یک هفته گذشته تزریق واکسن جانسون و جانسون را در تمامی ایالت‌های فدرال متوقف کرد. انتظار می‌رود این کشور تا روز جمعه در مورد ادامه واکسیناسیون با واکسن مربوطه تصمیم‌گیری کند.

واکسن کرونا

پیش از اینکه گزارش‌هایی در مورد لخته شدن خون در اثر تزریق واکسن کووید-۱۹ جانسون و جانسون مطرح شود، قرار بود این شرکت دوز کافی برای واکسیناسیون ۷۰ درصد بزرگسالان در اروپا را تا تابستان امسال تامین کند. اما طی یک هفته گذشته نه تنها روند واکسیناسیون متوقف شد، بلکه تولید واکسن کرونا جانسون و جانسون نیز متوقف و موجودی انبار این شرکت قرنطینه شد.

اکنون کمیته ارزیابی اتحادیه اروپا موسوم به  EMA پس از بررسی موارد لخته شدن خون از بین افرادی که این واکسن را دریافت کرده‌اند،‌ نظر متفاوتی دارد. مدیر این کمیته معتقد است که این عارضه یکی از عوارض نادری است که در اثر تزریق واکسن بروز می‌کند و پزشکان و بیماران باید نسبت به علایم احتمالی بعد از دریافت واکسن هوشیار باشند تا بتوان برای افرادی که در معرض چنین عوارضی هستند، اقدام مقتضی صورت گیرد.

مقامات بهداشتی ایتالیا می‌گویند بررسی‌های کمیته EMA نشان می‌دهد که واکسن جانسون و جانسون مشکل خاصی ندارد و افراد بالای ۶۰ سال در این کشور در اولویت دریافت این واکسن قرار دارند. در این بین ایالات متحده و آفریقای جنوبی که تاکنون بیش از ۷ میلیون دوز از این واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند،‌ کماکان روند واکسیناسیون جانسون و جانسون را متوقف اعلام کرده‌اند.

واکسن کرونا جانسون و جانسون به راحتی قابلیت حمل و نقل دارد و تنها با تزریق یک دوز می‌تواند کارایی لازم را داشته باشد. همچنین امکان نگهداری آن در دمای گرم‌تر نیز وجود دارد که از مزایای آن نسبت به بقیه واکسن‌ها محسوب می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی