مطالعه جدید: ویروس کرونا می‌تواند حجم ماده خاکستری مغز را کاهش دهد

مطالعه جدید: ویروس کرونا می‌تواند حجم ماده خاکستری مغز را کاهش دهد

مطالعه جدید انجام شده توسط محققان دانشگاه «برشیا» ایتالیا نشان می‌دهد حجم ماده خاکستری در مغز بیماران مبتلا به کرونا که دچار تب شده و نیاز به دریافت اکسیژن پیدا می‌کنند، به شکل محسوسی می‌تواند کاهش پیدا کند.

محققان در مطالعات اولیه به این نتیجه رسیده‌اند که حجم ماده خاکستری در ناحیه پیشانی مغزی چنین بیمارانی، حتی با گذشت شش ماه پس از ترخیص از بیمارستان تغییر و با کاهش احتمالی همراه بوده است.

ماده خاکستری در پردازش اطلاعات در مغز نقش مهمی برعهده دارد و تغییر حجم این ماده می‌تواند بر عملکرد و ارتباط نورون‌ها تاثیرگذار باشد. نتایج این تحقیق که در نشریه «نوروبیولوژی استرس» منتشر شده است، نشان می‌دهد ماده خاکستری در ناحیه پیشانی مغز در اثر ابتلا به بیماری کرونا می‌تواند درگیر شود.

محققان با اسکن توموگرافی کامپیوتری ۱۲۰ داوطلب شامل ۵۸ بیمار مبتلا به کرونا شدید و ۶۲ نفر فرد سالم بدون علایم کرونا، به نتایج جالب توجهی دست یافتند.

یکی از محققان پروژه مطالعاتی می‌گوید تصویربرداری از مغز این افراد از احتمال تاثیر ویروس کرونا بر حجم ماده خاکستری مغز خبر می‌دهد. در این مطالعه از روش بررسی چند متغیره برای کسب نتایج استفاده شد. در مطالعات قبلی از روش تک متغیر، محققان به نتایجی دست یافته بودند که در مطالعه جدید متغیرهای دیگری نیز در بررسی‌ها مورد توجه قرار گرفت.

مطالعات اولیه نشان می‌دهد بیمارانی که در طی دوران بیماری نیاز به دریافت اکسیژن پیدا می‌کنند، در مقایسه با سایر بیماران مبتلا به کرونا که نیازی به اکسیژن درمانی ندارند، کاهش قابل توجه حجم ماده خاکستری را نشان می‌دهند.

به علاوه بیمارانی که در حین بیماری دچار تب می‌شوند نیز نسبت به بیمارانی که تب را تجربه نمی‌کنند، حجم ماده خاکستری در مغز آن‌ها کاهش محسوسی را نشان می‌دهد. محققان می‌گویند تب و کمبود اکسیژن می‌تواند بر تغییر حجم ماده خاکستری مغز تاثیرگذار باشد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato