روش یافتن مراکز معاینه فنی خلوت در تهران و شهرستان‌ها + نرخ معاینه فنی ۱۴۰۰

روش یافتن مراکز معاینه فنی خلوت در تهران و شهرستان‌ها + نرخ معاینه فنی ۱۴۰۰

هر سال با فرا رسیدن سال نو، نرخ معاینه فنی برای خودروهای سواری هم تغییر می‌کند و نرخ جدید از سوی سازمان‌های مربوطه، اعلام می‌گردد. در خصوص سال ۱۴۰۰ حسین مقدم، مدیر عامل شرکت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران، گفته که امسال مراجعه اول تاکسی‌ها در پنج مرکز منتخب معاینه فنی تهران، رایگان خواهد بود و نرخ خدمات معاینه فنی به خودروهای سواری معمولی به ۴۷ هزارتومان افزایش یافته است. همچنین دوسامانه نوبت دهی اینترنتی و وب سایت رسمی معاینه فنی برای آگاهی بخشی به شهروندان برای مراجعه به مراکز معاینه فنی خلوت ایجاد شده است.

مراکز معاینه فنی خلوت را چطور پیدا کنیم؟ [به روز رسانی] - اردیبهشت ۱۴۰۰

حسین مقدم درباره مراجعات خودروهای شهر تهران به مراکز معاینه فنی، اظهار کرد: «۲۵۷ هزار و ۱۹۵ دستگاه از ابتدای فروردین تا ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است.»

وی در ادامه با اشاره به واحدهای تعمیرگاهی در برخی از مراکز معاینه فنی اشاره کرد و گفت: «این واحدهای تعمیرگاهی که متعلق به بخش خصوصی است به شهروندان خدمات سطحی ارائه می‌دهند اما این امر کاملا اختیاری است و آن را از طریق بنرهای محیطی هم اعلام کرده ایم.»

مقدم تصریح کرد: «توصیه ما این است هر خودرویی به خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده خود، مراجعه کند چراکه قاعدتا علم تعمیرات هر خودرویی نزد همگان نیست با این حال تعرفه خدمات تعمیرگاه های مذکور که زیر نظر اتحادیه تعمیرگاه هاست را روی دیوار محوطه نصب کرده ایم تا شهروندانی که تمایل به استفاده از این تعمیرگاه ها را دارند، از نرخ ها مطلع باشند؛ بنابراین اگر فراتر از نرخ اعلام شده از مراجعان دریافت شود، شهروندان می توانند با در دست داشتن فاکتور به مدیر یا ناظر مرکز معاینه فنی مراجعه و طرح موضوع کنند چراکه به طور قطع با آنها برخورد خواهد شد.»

وی افزود: «برخی از مشتریان تصورشان این است که باید به این تعمیرگاه ها مراجعه کنند، خدمات آنها متعلق به ستاد معاینه فنی است یا با آنها دادوستدی داریم در حالی که اصلا اینطور نیست و آنها مستأجر ما هستند، ما نیز یک نظارت کلی بر آنها داریم تا در صورت اعتراض مراجعان بتوانیم به موضوع رسیدگی کنیم.»

مقدم همچنین درباره نوبت دهی مراکز معاینه فنی به مراجعان، اظهار کرد: «دو سامانه در ستاد معاینه فنی برای توزیع مناسب تقاضای انجام معاینه فنی وجود دارد؛ یکی از آنها سامانه نوبت اینترنتی است که شهروندن در صورت مشاهده تکمیل بودن ظرفیت یک مرکز می توانند از ظرفیت خالی سایر مراکز استفاده کنند اما برخی شهروندان این کار را انجام نمی دهند، بنابراین ظرفیت برخی مراکز خالی می ماند و چندین ساعت در انتظار می مانند.»

وی ادامه داد: «در سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودرو سامانه دیگری به نام «مدت انتظار» وجود دارد که روی نقشه تهران همه مراکز معاینه فنی و  برآورد زمانی که باید منتظر باشند با رنگ آمیزی مشخص شده است و در نگاه کلی می توان متوجه شد کدام مراکز شلوغ یا خلوت هستند به عنوان مثال رنگ قرمز نشان می دهد زمان انتظار بیش از ۲ الی ۳ ساعت است و شهروندان میتوانند مراکز خلوت را انتخاب کنند تا در کمترین زمان ممکن معاینه فنی را انجام دهند.»

رئیس ستاد مرکز معاینه فنی خودروهای شهر تهران گفت: «متأسفانه واقعیت تلخی است که برخی ۳ ساعت در صف انتظار معطل می شوند ولی از این امکانات برای مراجعه به مرکزی که بدون صف معاینه را انجام می دهد، استفاده نمی کنند.»

افزایش ساعات کاری مراکز معاینه فنی تهران [به روز رسانی] - اردیبهشت ۱۴۰۰

با فرا رسیدن سال نو؛ میزان مراجعات مردم به مراکز معاینه فنی برای تمدید یا گرفتن گواهی؛ افزایش می‌یابد. به همین دلیل؛ ازدحام در این مراکز به شدت بالا می‌رود و گرفتن نوبت و بررسی خودرو؛ تبدیل به فرایندی زمان بر و دشوار می‌گردد. حال روابط عمومی ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران؛ از تغییر ساعت کاری مراکز این شهر در اردیبهشت ماه خبر داده است.

معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

بنا بر اعلام ستاد معاینه فنی؛ از روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰؛ ساعات کاری دو مرکز آبشناسان و الغدیر به میزان حداقل ۲ ساعت افزایش می‌یابد. برای اطلاع از وضعیت ساعات کاری سایر مراکز معاینه فنی و واحدهای سیار در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ نیز بهتر است به جدول ذیل توجه داشته باشید:

ساعت کاری مراکز معاینه فنی اردیبهشت 1400

خودروهای مدل ۹۵ به قبل مشمول اخذ معاینه فنی در سال ۱۴۰۰ هستند

در آزمون‌های تست آلایندگی گازهای خروجی اگزوز، تست هم راستایی چرخ‌ها، تست کمک فنر، تست ترمز و تست عیوب ظاهری، به ترتیب، ۱۷، ۱۱، ۴، ۱۳ و ۱۶ درصد خودروها مردود شده اند که با یک جمع بندی، ۳۶ درصد از خودروهای شرکت کننده را می‌توان در دسته مردودی‌های مراجعه اول قرار داد.

مقدم در ادامه، تعداد گواهی‌های معاینه فنی صادر شده در سال ۹۹ را حدودا ۱ میلیون و ۱۳۳ هزار مورد برشمرد که از این تعداد، ۲۸۳ هزار گواهی را معاینه فنی‌های برتر تشکیل می‌دادند. از مجموع خودروهای مراجعه کننده، تنها ۲۴ درصد موفق به دریافت معاینه فنی برتر شده اند که از این بابت می‌توانند از تخفیف ۳۰ درصدی ورود به مناطق تحت پوشش طرح‌های ترافیک و کاهش آلودگی هوا، استفاده کنند.

همچنین به دلیل مشمول شدن خودروهای ساخت سال ۹۵، میزان مراجعات افزایش یافته و اکنون روزانه چیزی بالغ بر ۶۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تهران، مراجعه می‌کنند. مقدم اقدامات صورت گرفته همچون افزایش خطوط معاینه فنی، افزایش ساعات کاری، فعالیت مراکز در ایام تعطیلات و ایجاد سامانه اینترنتی نوبت دهی را در تسریع خدمت رسانی به مردم مفید دانسته و مدعی است که اکنون حتی در مراکز شلوغ همچون بیهقی و نیایش هم می‌توان در کمتر از یک ساعت، اقدام به اخذ گواهی معاینه فنی کرد.

معاینه فنی تاکسی های اینترنتی

حسین مقدم، مردم را به مراجعه به مراکز خلوت‌تر تشویق کرده و گفته که آنها از طریق سایت ستاد معاینه فنی می‌توانند زمان تقریبی انتظار در صفوف مراکز مختلف را مشاهده کنند. او خاطر نشان کرده که مراجعه اول برای راننده‌های تاکسی رایگان است و آنها می‌توانند برای این امر، به مراکز بیهقی، شقایق، دماوند، چمران و نیایش بروند. مقدم در انتها به هزینه مراجعه اول معاینه فنی خودروهای سواری سبک اشاره کرده که ۴۷ هزار تومان است. او یادآور شده تاکسی‌های با عمر ۱۰ سال و کمتر، باید هر شش ماه یک بار و تاکسی‌های با عمر بیشتر از ۱۰ سال، هر سه ماه یک بار باید برای تمدید گواهی معاینه فنی خود، مراجعه داشته باشند.

 

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato