یافته‌های جدید از امکان درمان فشار خون با امواج فراصوت خبر می‌دهند

یافته‌های جدید از امکان درمان فشار خون با امواج فراصوت خبر می‌دهند

نتایج تحقیقات جدید از موفقیت آزمایش‌های بالینی در درمان پرفشاری خون از طریق امواج فراصوت خبر می‌دهد. این درمان بر اساس یک فرضیه قدیمی مطرح شده که مدعی است با مختل کردن سیگنال‌های اعصاب بیش‌فعال کلیه می‌توان فشار خون را کاهش داد.

ایده جلوگیری از فعالیت اعصاب کلیوی به بیش از ۵۰ سال قبل برمی‌گردد و برخی داروهای موجود نیز از طریق کاهش فعالیت‌های عصبی کلیه به مقابله با فشار خون می‌پردازند. ولی محققان می‌خواستند این ایده را بدون نیاز به دارو عملی کنند. حالا محققان دانشگاه کلمبیا با کمک امواج فراصوت در مرحله آزمایش بالینی ۱۳۶ بیمار مبتلا به فشار خون را که حداقل از سه داروی متفاوتِ این بیماری استفاده می‌کردند، تحت بررسی قرار داده است.

این روش با یک جراحی ساده لوله باریکی را از طریق پا به عروق کلیوی وصل می‌کند. سپس انرژی فراصوت اعصاب مدنظر پزشکان را از کار می‌اندازد. بررسی‌ها نشان داد دو ماه بعد فشار خون کسانی که تحت درمان توقف سیگنال‌های عصبی کلیه قرار گرفتند، در بررسی‌های ۲۴ ساعته به‌طور میانگین ۸ واحد کمتر شده بود. افرادی که تحت درمان پلاسیبو قرار داشتند، فشار خونشان تنها ۳ واحد کاهش یافت.

یکی از مسئولان این مطالعه می‌گوید: «کاهش ۸ واحدی فشار خون – اگر برای طولانی مدت حفظ شود – برای بیمارانی که در برابر داروها مقاوم هستند، قریب به یقین ریسک حملات قبلی، سکته و سایر خطرات عروقی را کمتر می‌کند.»

این درمان هنوز از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده است. محققان حالا به مدت ۵ سال این بیماران را زیر نظر خواهند گرفت تا از اثرات بلندمدت روش درمانی خود اطمینان یابند. افزون بر این، لازم است مطالعات بیشتری برای آزمایش روی سایر گروه‌های جمعیتی انجام بگیرد تا برای استفاده گسترده‌تر از این روش مجوز صادر شود.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند نتایج کار آن‌ها می‌تواند در کمک حال داروهای موجود باشد. البته آن‌ها تاکید دارند که باید مطالعات بیشتری انجام دهند تا از اثربخشی این روش درمانی روی افراد گوناگون از جمله افراد مسن و کسانی که دارای مشکلات کلیوی هستند، مطمئن شوند.

نتایج این تحقیق در مجله علمی «لنست» منتشر شده است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato