تسلا مدل ۳ با فروش ۸۰۰ هزار دستگاه، شانزدهمین خودروی پرفروش دنیا شد

تسلا مدل ۳ با فروش ۸۰۰ هزار دستگاه، شانزدهمین خودروی پرفروش دنیا شد

تسلا مدل ۳ با فروش ۸۰۰ هزار دستگاه، شانزدهمین خودروی پرفروش دنیا شد

تسلا توانسته تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه از مدل ۳ را به فروش برساند. با این رقم مدل ۳ نه تنها رکورد فروش نیسان لیف را شکسته، بلکه فاصله زیادی با آن پیدا کرده است. شاید بدانید خودروساز ژاپنی سال گذشته به رکورد فروش ۵۰۰ هزار دستگاه لیف دست یافت. با در نظر گرفتن این رکورد، باید گفت مدل ۳ حالا در بین تمامی مدل‌های بنزینی و برقی، شانزدهمین خودروی پرفروش دنیا محسوب می‌شود.

رکورد ۸۰۰ هزار دستگاهی برای تسلا مدل ۳ در حالی حاصل شده که این خودرو از سال ۲۰۱۸ روی خط تولید دارد. در مقابل نیسان لیف سال ۲۰۱۰ وارد بازار شده و اکنون دو نسل از آن در خیابان‌های جهان تردد می‌کنند.

دستیابی به چنین جایگاهی برای خودرویی که توسط یک شرکت ۱۴ ساله تولید می‌شود، واقعا تحسین برانگیز است. طبق داده‌های Focus2Move در سال ۲۰۲۰ تسلا موفق به فروش ۴۳۹,۷۶۰ دستگاه مدل ۳ شده، چنین رقمی تقریبا یک سوم آمار پرفروش‌ترین خودروی جهان یعنی تویوتا کرولا است که آن هم در نوع خود دستاوردی بسیار خوب به حساب می‌آید.

اما در رده‌های بالایی جدول، تویوتا کرولا با فروش ۱,۱۳۴,۲۶۲ دستگاه، عنوان محبوب‌ترین خودروی دنیا در سال ۲۰۲۰ را از آن خود کرده است. پس از این خودرو، RAV4 و سری F فورد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

قطعا می‌دانید میزان محبوبیت مدل‌های مختلف از منطقه‌ای به منطقه دیگر متغیر است. برای مثال در بازار آمریکا فورد F-150 پادشاه بلامنازع بوده و رکورد فروش آن از تمامی مدل‌ها بیشتر است، این در حالی است که اروپایی‌ها علاقه چندانی به خودروهای پیکاپ ندارند.

در زمینه اتومبیل‌های برقی وضعیت برعکس بوده و میزان استقبال از چنین مدل‌هایی در قاره سبز بیشتر است، هر چند انتظار می‌رود با عرضه فورد F-150 Lightning و تسلا سایبرتراک در آینده نه چندان دور آمار فروش مدل‌های الکتریکی در آمریکا از اروپا سبقت بگیرد.

آمارهای موجود حکایت از آن دارند در سال گذشته فروش خودروهای برقی در اروپا ۱۴۷ درصد رشد داشته است؛ با توجه به افزایش شتاب استقبال از این دسته از ماه ژانویه، پیش‌بینی می‌شود در پایان سال ۲۰۲۱ شاهد رشد بیشتری باشیم.

بد نیست اشاره کنیم رنو زوئی پرفروش‌ترین مدل برقی قاره سبز بوده و اروپایی‌ها در سال قبل ۹۹,۲۶۱ دستگاه از این خودروی کوچک شهری را خریداری کرده‌اند. پس از زوئی تسلا مدل ۳ با فروش ۸۵,۷۱۳ دستگاه در رتبه دوم ایستاده است.

renault-zoe-2019 (12)

در چین که بزرگ‌ترین بازار خودرویی جهان است، استقبال از مدل‌های الکتریکی فوق‌العاده بالا بوده و هر روز بر شمار آنها افزوده می‌شود. در ماه آوریل خودروی وولینگ EV عنوان محبوب‌ترین خودروی برقی را در اختیار گرفته و حالا فروش آن تقریبا دو برابر تسلا مدل ۳ است. نکته جالب اینکه این خودرو به آمار فروش یک ساله مدل ۳ بسیار نزدیک شده و بزودی آن را پشت سر خواهد گذاشت!

آمار فروش مدل‌های مختلف در ماه آوریل حاوی یک نکته جالب دیگر بوده و آن اینکه در مقیاس جهانی مدل Y در حال سبقت‌گیری از مدل ۳ است. این امر در افزایش محبوبیت شاسی‌بلندها که یک تب فراگیر است، ریشه دارد.

عبور مدل Y از مدل ۳ در شرایطی است که این کراس‌اوور برقی هنوز در اروپا بطور گسترده عرضه نمی‌شود. فولکس واگن ID.4 نیز در اتفاقی مشابه در حال عبور از برادر هاچبک خود یعنی ID.3 است.

ناگفته نماند با توجه به عرضه مدل‌های جدید برقی از سوی خودروسازان سنتی و استارتاپ‌های قوی‌بنیان، بزودی شاهد تغییرات عمده در لیست پرفروش‌ترین خودروهای دنیا خواهیم بود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل