خودروی پرنده AirCar اولین پرواز بین شهری خود را با موفقیت انجام داد [تماشا کنید]

خودروی پرنده AirCar اولین پرواز بین شهری خود را با موفقیت انجام داد [تماشا کنید]

خودروی پرنده AirCar اولین پرواز بین شهری خود را با موفقیت انجام داد [تماشا کنید]

با وجود این که بسیاری از خودروهای پرنده پیش‌تر به اشتباه از این نام استفاده می‌کردند، ولی به‌تازگی نمونه اولیه‌ای به نام AirCar ساخته شرکت «Klein Vision» توانسته با موفقیت اولین پرواز بین شهری خود را پشت سر بگذارد و به‌درستی لقب خودروی پرنده را به دست آورد.

شرکت اسلواکیایی Klein Vision اخیرا توانسته برای نخستین بار با خودرویی به نام AirCar یک پرواز بین شهری را میان فرودگاه «نیترا» و «براتیسلاوا» به انجام برساند. در پایان این پرواز ۳۵ دقیقه‌ای، پروفسور «استفان کلاین»، مخترع این خودروی پرنده با فشار دادن کلیدی بال‌های اتومبیل را جمع کرد و از همان‌جا به‌صورت زمینی راهی خانه شد. در ادامه ویدیوی آزمایش این محصول عجیب که گویی از فیلم‌های علمی-تخیلی خارج شده را مشاهده می‌کنید:

این شرکت بیش از ۳۰ سال روی این خودروی پرنده کار کرده است. آقای کلاین با انجام ۱۴۲ فرود موفق و بیش از ۴۰ ساعت پرواز آزمایشی به این نتیجه رسیده که بالاخره می‌تواند سومین نمونه اولیه خود را از مرحله کانسپت فراتر ببرد. خودروی AirCar در جدیدترین آزمایش به سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت رسید که کمی کمتر از حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتری آن است.

کلاین می‌گوید AirCar در آزمایش‌ها تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری بالا رفته و به شیب چرخش ۴۵ درجه‌ای دست یافته است. این محصول برخلاف خودروهای پرنده VTOL که مثل هلیکوپتر درجا از زمین بلند می‌شوند، به مسیری برای شتاب‌گیری و برخاست (تیک‌آف) نیاز دارد.

نمونه اولیه فعلی AirCar از یک موتور بی‌ام‌و با ۱۶۰ اسب بخار قدرت، پروانه ثابت و چتر نجات بهره می‌برد. او حالا روی یک مدل جدید با ۳۰۰ اسب بخار قدرت کار می‌کند که می‌تواند مجوز پرواز CS-23 را از مراجع هوانوردی اروپا دریافت کند و در عین حال با مجوز M1 برای حرکت در جاده‌ها ایمن باشد.

پیاده‌سازی این ایده احتمالا در عمل با چالش‌های بیشتری مواجه خواهد بود، اما نشانه‌ها حاکی از آن هستند که مراجع قانونی بالاخره دارند با ایده خودروهای پرنده کنار می‌آیند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل