ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استخراج رمزارز
تکنولوژی

ایران در میان ۷ کشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز قرار گرفت

سازمان توانیر اعلام کرد که ایران در میان ۷ کشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز قرار گرفته است. به عقیده توانیر یکی از دلایل رسیدن به این رتبه وجود تعرفه‌های تخفیفی برای استخراج بوده ...

امین بیگ‌زاده
نوشته شده توسط امین بیگ‌زاده | ۱۲ تیر ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۵

سازمان توانیر اعلام کرد که ایران در میان ۷ کشور جهان با بیشترین میزان استخراج رمزارز قرار گرفته است. به عقیده توانیر یکی از دلایل رسیدن به این رتبه وجود تعرفه‌های تخفیفی برای استخراج بوده که باعث شده افراد به سوی ماینینگ هجوم بیاورند.

«محمد خدادادی بهلولی» مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها در توانیر درباره رتبه ایران گفت: «در حال حاضر چین، روسیه، آمریکا، قزاقستان، کانادا، ایسلند و ایران هفت کشوری هستند که بیشترین میزان استخراج رمز ارز در آنها صورت می‌گیرد.» به گفته خدادادی عامل اصلی شیوع پدیده استخراج غیرمجاز رمزارزها در ایران، وجود تعرفه‌های مخفف حامل‌های انرژی و بسیار ناچیز در مقایسه با قیمت‌های جهانی است.

مجری طرح تأمین برق مراکز استخراج رمزارزها با اشاره به اینکه تاکنون ۳۶۴۶ مرکز غیرمجاز استخراج رمز ارز با ۱۹۶ هزار و ۲۳۳ دستگاه ماینر شناسایی و جمع آوری شده، خاطرنشان کرد: «توان مصرف برق این تعداد مرکز غیرمجاز رمزارز، بیش از ۵۷۰ مگاوات بود و برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات احداث می‌شد.»

استخراج رمزارز

خدادادی در رابطه با مصرف زیاد برق توسط دستگاه‌های ماینر گفت: «برای استخراج رمزارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است. استخراج یک بیت کوین به بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه روز است.»

خدادادی همچنین با مقایسه میزان مصرف یک ماینر با سایر وسایل خانگی گفت: «مصرف برق یک ماینر ۲ تا ۳ کیلوواتی به میزان ۳۵ پنکه یا ۱۵ یخچال فریزر است. ماینری با این مشخصات همچنین به اندازه ۵ کولر آبی یا یک کولر گازی برق مصرف می‌کند.»

او با اشاره به این که شناسایی مراکز غیرمجاز نیازمند همکاری مردم است، گفت: «مردم می‌توانند اطلاعات خود را درباره استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز را در سامانه سمات به آدرس  www.tavanir.org.ir/samaat  ثبت کنند تا به موضوع رسیدگی شود.»

خدادادی اعلام کرده که گزارش‌دهندگان بسته به اهمیت گزارش می‌توانند تا سقف 20 میلیون تومان پاداش بگیرند. همچنین اطلاعات افرادی که گزارش ثبت می‌کنند کاملا محرمانه باقی خواهد ماند.

گفتنی است در زمینه رمزارزها و ماینینگ، مجلس اخیرا طرحی برای ممنوعیت استفاده از رمزارزهای غیر بومی در شبکه پرداخت مطرح کرده و هدف از آن را «حمایت از استخراج رمزارز و ساماندهی بازار مبادلات داخلی آن» عنوان کرده است که می‌توانید جزئیات مرتبط با آن را در این لینک مطالعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی