احتمال آزادسازی واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی

احتمال آزادسازی واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی

احتمال آزادسازی واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی

با توجه به گفته‌های نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس به زودی طرح واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی به صحن علنی مجلس خواهد رفت تا در صورت موافقت نمایندگان تصویب شده و به شورای نگهبان تحویل داده شود.

در حال حاضر مجلس دو طرح مرتبط با صنعت خودروسازی را در اختیار دارد. یکی از این طرح‌ها مرتبط با ساماندهی بازار خودرو و عرضه خودرو در بورس است که در مجلس یازدهم تدوین شده است و فعلا به تصویب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی رسیده است.

طرح دیگر نیز به واردات خودرو از محل ارز با منشا خارجی می‌پردازد. طرح دوم که در مجلس دهم نیز به رای گذاشته شده بود در شورای نگهبان با ایراداتی مواجه شده و حالا پس از رفع ایرادات مذکور مجددا در صحن علنی مجلس به رای گذاشته خواهد شد.

گفته می‌شود این طرح که به واردات خودرو از محل صادرات قطعات خودرو و ارز بدون منشا داخلی می‌پردازند، پیش از این در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مورد بازبینی و اصلاح واقع شده و به تصویب این کمیسیون رسیده است. طرح مذکور حالا باید مجددا به صحن علنی مجلس برود تا به رای گذاشته شود.

لازم به ذکر است که بحث واردات خودرو از محل ارز بدون منشا داخلی و صادرات قطعات تعهد ارزی برای بانک مرکزی ندارد.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: «بررسی این طرح در اولین جلسه صحن صورت خواهد گرفت.» در صورت تصویب این طرح، احتمال تشدید ریزش قیمت ها در بازار خودروهای وارداتی کشور وجود دارد که هم اکنون با حباب قیمتی قابل توجهی روبرو است.

از سوی دیگر خودروسازان ظاهرا تمایلی به عرضه محصولات خود در بورس ندارند و از این رو بعید به نظر می رسد که طرح عجیب و غریب کشف قیمت خودروهای داخلی در بورس تصویب شود، اما در نقطه مقابل چشم اندازهایی در خصوص بازگشایی مسیر واردات خودرو به کشور وجود دارد که به خصوص در صورت بازگشت برجام و بازگشت منابع ارزی تجمیع یافته در خارج از کشور، می تواند بسیار جدی تلقی شود.

چرا که معمولا واردات خودرو از کره جنوبی یا چین از جمله روش های بازگرداندن بدهی خارجی به ایران تلقی می شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل