همه چیز درباره آیفون 13
دالارا EXP با عملکرد ایرودینامیکی فوق العاده معرفی شد؛ جنگنده‌ای جذاب برای پیست

دالارا EXP با عملکرد ایرودینامیکی فوق العاده معرفی شد؛ جنگنده‌ای جذاب برای پیست

شرکت دالارا (Dallara) از یک اتومبیل جذاب و هیجان‌انگیز مخصوص پیست رونمایی کرد. این خودرو EXP نام داشته و در حقیقت نسخه مسابقه‌ای مدل استراداله محسوب می‌شود که از عملکرد ایرودینامیکی فوق العاده ای برخوردار است.

نیروبخش این خودرو همان موتور ۲.۳ لیتری توربوشارژ اکوبوست ساخت فورد است که در مدل استراداله و فوکوس RS نیز به کار گرفته شده؛ اما با بازنگری‌های شرکت بوش، خروجی این موتور به ۴۹۳ اسب بخار قدرت و ۷۰۰ نیوتن متر گشتاور ارتقا پیدا کرده است. نیروی تولیدی این موتور از طریق گیربکس شش سرعته سکوئنشال (ترتیبی) و دیفرانسیل لغزش محدود Quaife به سمت چرخ‌های عقب هدایت می‌شود.

دالاراEXP  بر مبنای شاسی مونوکوک فیبرکربنی استراداله توسعه یافته است. البته شرکت دالارا که در زمینه مسابقات اتومبیلرانی تبحر بالایی دارد، تغییرات زیادی در بدنه خودرو اعمال کرده تا عملکرد آن در پیست بسیار بهتر باشد. ‌برای نمونه در قسمت انتهایی بدنه EXP یک باله بزرگ نصب شده و در دماغه نیز چند تیغه هدایت جریان هوا و اسپلیتری حجیم وجود دارد.

نبود شیشه جلو و سقف از دیگر وجوه تمایز EXP با استراداله هستند. این مدل مخصوص پیست هنگام حرکت با سرعت ۱۸۰ مایل (معادل ۲۹۰ کیلومتر) در ساعت، به لطف ایرودینامیک پیشرفته خود ۲,۷۵۵ پوند یا ۱,۲۴۹ کیلوگرم نیروی رو به پایین (downforce) تولید می‌کند. این رقم بسیار چشمگیر است، چرا که EXP وزنی برابر با ۱,۹۶۲ پوند یا ۸۹۰ کیلوگرم دارد.

در واقع وزن ایرودینامیکی این خودرو از وزن واقعی خودرو بیشتر است که باعث پایداری بسیار زیاد در پیچ های پر سرعت و چابکی در مواجه با پیچ های کم سرعت می شود.

محصول جدید شرکت ایتالیایی دالارا، با تایرهای اسلیک عرضه می‌شود، به همین جهت در سر پیچ‌ها توانایی دستیابی به شتاب جانبی ۲.۷G را دارد. بد نیست بدانید این رقم تقریبا دو برابر سوپراتومبیل‌ها و ابرخودروهای خیابانی است.

در رابطه با قیمت دالارا EXP فعلا حرفی به میان نیامده است. نکته بسیار جالب توجه اینکه به گفته دالارا، دارندگان مدل خیابانی استراداله می‌توانند با سفارش اجزا و قطعات، خودروی خود را به EXP تبدیل کنند! به عبارتی با خرید این پکیج، دارندگان استراداله این امکان را دارند هر موقع که بخواهند به پیست سر زده و نهایت لذت و هیجان را تجربه کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato