پژو 9X8 معرفی شد؛ عصاره‌ای از مهندسی و زیبایی برای مسابقات لمان 2022

پژو 9X8 معرفی شد؛ عصاره‌ای از مهندسی و زیبایی برای مسابقات لمان 2022

پژو 9X8 معرفی شد؛ عصاره‌ای از مهندسی و زیبایی برای مسابقات لمان 2022

شرکت پژو اولین تصاویر از ابرخودروی هیبریدی ۹X8 را منتشر کرد. این اتومبیل مسابقه‌ای جذاب و هیجان‌انگیز برای رقابت‌های ۲۴ ساعته لمان توسعه یافته و سال آینده در آن حضور خواهد یافت. به گفته خودروساز فرانسوی حرف X در نام این ابرخودروی ۹۴۰ اسب بخاری از سیستم انتقال قدرت به هر چهار چرخ و پیشرانه هیبریدی الهام گرفته شده، عدد ۸ هم نشان‌دهنده تعداد مدل‌های خیابانی کمپانی پژو است.

اولین چیزی که در برخورد با پژو ۹X8 جلب توجه می‌کند، طراحی خیره‌کننده و بسیار ایرودینامیک آن است. اما نکته جالب اینکه خبری از باله عقب در این خودرو نیست و بجای آن تیغه‌های عمودی و یک سطح صاف به چشم می‌خورد.

به منظور دستیابی به ایرودینامیک پیشرفته، الیویر جانسونی (Olivier Jansonnie) مدیر فنی تیم پژو در رقابت‌های استقامت و ماتیاس هوسان (Matthias Hossann) مدیر طراحی اسپرت خودروساز فرانسوی با هم همکاری‌های نزدیکی داشته‌اند. آقای جانسونی در رابطه با طراحی خاص ۹X8 گفته طبق قوانین جدید رقابت‌های لمان می‌توان از سیستم‌های سنتی تقویت عملکرد فاصله گرفت. وی افزوده:

«طراحی ۹X8 یک تجربه جذاب بوده، زیرا ما برای اختراع، نوآوری و اکتشاف شیوه‌هایی که عملکرد خودرو را – به ویژه در زمینه ایرودینامیک – ارتقا می‌دهند، آزادی عمل داشتیم.»

طبق قوانین موجود، فقط یک قطعه ایرودینامیک در خودروهای مسابقات لمان می‌تواند قابل تنظیم باشد. مهندسان پژو در محاسبات و شبیه‌سازی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که دستیابی به عملکرد بالا بدون باله بزرگ عقب نیز امکان‌پذیر است. به گفته این شرکت، حذف باله سبب شده طراحان در خلق پیکره‌ای سیال و یکدست آزادی عمل داشته باشند.

در قسمت عقب پژو ۹X8 یک دیفیوزر بزرگ نصب شده است

از دیگر المان‌های طراحی جالب پژو ۹X8 باید به اسپلیتر بسیار بزرگ نصب شده در دماغه، ورودی هوای بسیار حجیم و سه چراغ LED حاضر در طرفین آن اشاره کنیم. آنطور که پژو اعلام کرده، طراحی این ابرخودروی مسابقه‌ای برگرفته از دیگر محصولات کمپانی بوده و در کل نمایانگر احساس و حرکت است.

بر اساس تست‌های داینوی انجام شده، موتور ۲.۶ لیتری V6 و توئین توربوی ۹X8 توانایی تولید ۵۰۰ کیلووات (۶۷۰ اسب بخار) قدرت را دارد. موتور الکتریکی نیز ۲۰۰ کیلووات (۲۶۸) اسب بخار قدرت تولید می‌کند تا مجموع قدرت پیشرانه به حدود ۹۴۰ اسب بخار برسد.

گفتنی است پژو در نوامبر ۲۰۱۹ بود که از بازگشت به مسابقات ۲۴ ساعته لمان خبر داد و در سپتامبر گذشته تایید کرد یک ابرخودرو طبق مقررات LMH تولید می‌کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل