ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

بازگشت پژو ۲۰۰۸ به خط تولید

شرکت فرانسوی پژو – سیتروئن اولین شرکتی بود که بعد از توافق هسته ای در ایران حضور یافت و با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون یورویی با شریک دیرینه خود (ایران‌خودرو) به فعالیت دوباره پرداخت. در همین ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۵

شرکت فرانسوی پژو – سیتروئن اولین شرکتی بود که بعد از توافق هسته ای در ایران حضور یافت و با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون یورویی با شریک دیرینه خود (ایران‌خودرو) به فعالیت دوباره پرداخت. در همین حین از خودروی ۲۰۰۸ به عنوان اولین محصول پسابرجامی در بازار خودرو یاد می‌کنند این در شرایطی است که روند کند تولید این محصول ابهاماتی را در مورد تحویل این خودرو به ثبت‌نام‌کنندگان ایجاد کرده است. روندی که پس از خروج امریکا از برجام بیش از پیش پیچیده شد.

چند روز قبل اعلام شد که تولید پژو ۲۰۰۸ متوقف شده است. همچنین تحلیل برخی رسانه ها این روایت را داشت که دیگر این کراس اوور در ایکاپ تولید نمی شود.

تولید پژو ۲۰۰۸

با پیگیری های انجام شده مشخص شد که تولید پژو ۲۰۰۸ از ابتدای هفته جاری دوباره از سر گرفته شده و فعلا مونتاژ نهایی این خودرو برای تحویل به حواله داران ادامه دارد و در هفته های آتی ارسال دعوتنامه برای مشتریان انجام خواهد شد. با توجه به آمار وبسایت کدال، بخش قابل توجهی از تعهدات مربوط به پژو ۲۰۰۸ از جانب ایکاپ و ایران خودرو پاسخ داده شده و در هفته های آتی، تولید بخش باقی مانده تعهدات انجام خواهد شد.

با توجه به سیاست های شرکت ایکاپ مبنی بر عدم تولید خودروی ناقص و ساخت پژو ۲۰۰۸ به صورت کامل، بدیهی است که در ۴ روز فعال این شرکت در فروردین ۹۹، امکان تولید محصول نهایی و تجاری فراهم نبوده است. برای همین تولید پژو ۲۰۰۸ قابل عرضه در ماه گذشته توسط کدال، صفر دستگاه اعلام شده بود. اما این اتفاق به معنی توقف تولید این کراس اوور مونتاژی نیست و در حال حاضر فرایند تولید ۲۰۰۸ مانند گذاشته ادامه دارد.

با اعلام خبر عدم تولید پژو ۲۰۰۸ در فروردین ۱۳۹۹، تحلیلی مبنی بر عدم تولید کلی این خودرو در برخی رسانه ها منتشر شد. در پی انتشار این خبرها، جوی در بازار خودرو حاکم شد که همیشه باعث افزایش قیمت خودروهای محبوب توقف تولید شده می شود. حال با توجه به اطلاعات در دسترس، مشخص است که عرضه ۲۰۰۸ ادامه خواهد داشت و بزودی نسخه های ۱۳۹۹ این خودرو به بازار می آید.

بازگشت پژو 2008 به خط تولید [به روز رسانی] - مرداد ۱۴۰۰

اطلاعات مالی منتشر شده از سوی ایران خودرو برای تیر ماه نشان می دهد پژو 2008 به خط تولید این شرکت برگشته و قیمت کارخانه ای آن نیز 712 میلیون تومان در ماه گذشته بوده است.

آخرین بار این محصول پسابرجامی در دی ماه 99 در خطوط تولید این خودروساز دیده شده بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط ایران خودرو در سایت کدال این خودروساز طی تیرماه امسال 103 دستگاه پژو 2008 تولید کرده است.

تولید این تعداد خودرو در حالی توسط آبی های جاده مخصوص انجام شده است که این خودروساز در سال گذشته توانست تنها 181 دستگاه از این محصول کراس اوور را عملیاتی کند.

بنابراین خودروساز ساکن کیلومتر 14 جاده مخصوص طی تیرماه حدود 57 درصد کل پژو 2008 را که سال گذشته تولید کرده بود را در خطوط تولید خود نهایی کرده است.

پژو 2008 مدال اولین محصول پسابرجامی صنعت خودرو را بر سینه دارد.

غول آبی جاده مخصوص خطوط تولید این محصول را در اسفندماه 95 نصب کرد اما تولید این خودرو را از اردیبشهت ماه سال 96 آغاز کرد.

ایران خودرویی ها در آن مقطع برنامه ریزی کرده بودند تا در فاز اول سالانه 30 هزار دستگاه از این خودرو تولید کنند.

آبی های جاده مخصوص در تیرماه 96 برای اولین بار پیش فروش این محصول را برگزار کردند. طی این پیش فروش تعداد 16 هزار دستگاه از این محصول پسابرجامی پیش فروش شد.

اما خروج ایالات متحده آمریکا از برجام در اردیبشهت ماه 97 و بازگشت تحریم های صنعت خودرو در نیمه مرداد ماه همان سال سبب شد تا تولید این محصول و تحویل 16 هزار پژو 2008 پیش فروش شده با اما و اگرهایی همراه باشد.

به هر حال ایران خودرو به تعهد خود عمل کرد و تا پیش از تیرماه امسال در مجموع 16 هزار و 138 دستگاه از این خودرو را در خطوط تولید خود تکمیل کرد.

با توجه به تولید 103 دستگاهی در اولین ماه از تابستان 1400 مجموع تولید این خودرو به 16 هزار و 241 دستگاه می رسد.

بنابراین مشاهده می شود که آبی های جاده مخصوص 241 دستگاه بیش از تعهد خود نیز پژو 2008 تولید کردند.

ایران خودرویی ها هر دستگاه پژو 2008 تولیدی خود در تیرماه امسال را به قیمتی حدود 712 میلیون تومان فروخته اند.

این در حالیست که آبی های جاده مخصوص پیش تر این خودرو را در پیش فروش های خود با قیمتی در حدود 100 میلیون تومان به خریداران تحویل می دادند.

در خصوص فروش این خودرو یک نکته وجود دارد و آن نحوه فروش است. بررسی ها نشان می دهد ایران خودرو برای فروش این تعداد خودرو در تیر هیچ فراخوان،طرح فروش یا اطلاعیه ای صادر نکرده است. به بیان ساده ایران خودرو این تعداد پژو 2008 را بدون اعلام قبلی فروخته و مشخص نیست این خودروها به چه کسی و در چه قالبی تحویل داده شده است. ظاهرا این خودرو برجامی یواشکی فروش رفته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Ahmad
    Ahmad | ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

    اینکه ثابت شده این ویروس دستکاری نشده و ساخته بشر نیست به این معنی نیست که چین سهل انگاری نکرده.

    احتمال انتسار ویروس از ازمایشگاه چین که اتفاقا پروتکلهای امنیتی رو زیاد جدی نمیگیرن خیلی بیشتر از بقیه نظریه ها است.

مطالب پیشنهادی