ناسا محل فرود و اکتشاف کاوشگر VIPER در ماه را اعلام کرد

ناسا محل فرود و اکتشاف کاوشگر VIPER در ماه را اعلام کرد

ناسا می‌گوید کاوشگر رباتیک VIPER را به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس در اواخر سال ۲۰۲۳ به ماه می‌فرستد و ماموریت اکتشاف یخ در غرب دهانه «Nobile» در نزدیکی قطب جنوب ماه را به آن می‌سپارد.

مسئولان ناسا به‌تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که VIPER یا «کاوشگر تحقیقاتی کشف مواد فرار» در اواخر سال ۲۰۲۳ در غرب دهانه Nobile به دنبال آب خواهد گشت. «وایپر» با موشک فالکون هوی اسپیس ایکس از زمین پرتاب می‌شود و با ماه‌نشین «گریفین»، ساخته شرکت «استروباتیک» روی ماه فرود می‌آید.

«دنیل اندروز»، مدیر پروژه وایپر در مرکز تحقیقاتی «ایمز» ناسا در بیانیه‌ای درباره خبر امروز گفت: «انتخاب محل فرود وایپر تصمیمی هیجان‌انگیز و مهم برای همه ما بوده است. سال‌ها تحقیق صرف ارزیابی منطقه قطبی شده که وایپر در آن کاوش خواهد کرد. وایپر وارد مناطق ناشناخته خواهد شد تا به آزمایش فرضیه‌ها بپردازد و اطلاعات مهمی را درباره آینده اکتشافات فضایی بشر بدست آورد.»

دهانه Nobile منطقه‌ای به وسعت ۹۳ کیلومتر مربع است. کاوشگر ۴۵۰ کیلوگرمی ناسا یخ‌های آبی زیر سطح این منطقه را اندازه‌گیری و دسته‌بندی خواهد کرد. این ماموریت حداقل ۱۰۰ روز زمینی طول می‌کشد و در طی آن از سه طیف‌سنج و دریلی استفاده می‌شود که می‌تواند از عمق ۱ متر نمونه‌برداری کند.

«توماس زربوچن»، رئیس بخش ماموریت‌های علمی ناسا در بیانیه‌ای می‌گوید: «داده‌هایی که وایپر به دست ما می‌رساند به دانشمندان ماه در سراسر زمین کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری درباره منشأ، تکامل و تاریخچه ماه به دست آورند. این کاوشگر با ارتقای آگاهی ما نسبت به محیط‌های ناشناخته ماه به ماموریت‌های آتی آرتمیس در خود ماه و فراتر از آن یاری خواهد رساند.»

وایپر بخش مهمی از برنامه آرتمیس ناسا برای حضور پایدار انسان در مدار و بر سطح ماه خواهد بود و بودجه آن حدود ۶۶۰ میلیون دلار است. دستیابی به این هدف نیازمند استفاده وسیع از منابع ماه به خصوص یخ‌های آبی آن خواهد بود. مشاهدات مدارگرد شناسایی ماه و سایر فضاپیماها نشان داده که در مناطق همیشه در سایه (PSR) مقدار زیادی یخ آب وجود دارد. وایپر می‌خواهد این مشاهدات را راستی‌آزمایی کند و به دانشمندان نشان دهد که چه مقدار آب در دسترس بشر خواهد بود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato