ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مطالعه جدید: نوعی آزمایش خون می‌تواند ۵۰ نوع سرطان را تشخیص دهد

نوعی آزمایش خون جدید می‌تواند به پزشکان در تشخیص زود هنگام ۵۰ نوع سرطان مختلف کمک بسیاری کند و می‌تواند به درمان زودهنگام سرطان کمک کند. طبق گزارش‌های جدید، مایو کلینیک یکی از معتبرترین مراکز ...

نوعی آزمایش خون جدید می‌تواند به پزشکان در تشخیص زود هنگام ۵۰ نوع سرطان مختلف کمک بسیاری کند و می‌تواند به درمان زودهنگام سرطان کمک کند.

طبق گزارش‌های جدید، مایو کلینیک یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی قصد دارد آزمایش خون جدیدی را ارائه کند که می‌تواند بیش از ۵۰ نوع مختلف سرطان را تشخیص دهد. این مرکز معتبر همچنین قصد دارد تا پیش از پایان سال جاری استفاده از تست مهم و جدید خود را آغاز کند. این روش توسط شرکتی به نام GRAIL توسعه یافته و به عنوان تست Grail Galleri شناخته می‌شود.

آزمایش خون

سرطان در چند سال گذشته باعث مرگ و میر بسیاری از افراد در جهان بوده است و به عقیده پزشکان، هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود، شانس مقابله با آن نیز بیشتر می‌شود. اکنون به لطف آزمایش خون جدید دانشمندان، می‌توانیم شاهد افزایش بیشتر شانس درمان سرطان در آینده باشیم.

دکتر «جولیا فیگین» در این رابطه گفت: «اگر بتوان سرطان‌ها را زودتر تشخیص داد، به طور چشمگیری می‌توانیم نتایج بهتری برای بهبود بیماران داشته باشیم.» به گفته دکتر فیگین، خون ما حاوی مشخصه‌هایی از DNA است و این آزمایش DNA موجود در سلول سرطانی را ردیابی می‌کند موارد نشان دهنده سرطان در فرد بیمار را مشخص کند. دکتر فیگین در ادامه توضیح می‌دهد:

ما می‌توانیم این بخش‌های کوچک DNA مشتق‌شده از تومور را در خون پیدا و جمع‌آوری کنیم و بر اساس الگوهایی که در آن‌ها مشاهده می‌شود می‌توانیم به وجود سرطان نتیجه‌گیری کنیم.

البته پزشکان تاکید می‌کنند که این آزمایش جدید نمی‌تواند جایگزین کاملی برای روش‌های فعلی کشف سرطان مانند ماموگرافی باشد. در عوض، پزشکان می‌توانند از آن به عنوان مکملی برای گزینه‌های فعلی خود استفاده کنند. همچنین این تست تنها برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند در نظر گرفته شده است.

علیرغم وجود برخی روش‌های غربالگردی، انجمن سرطان آمریکا ادعا می‌کند که ۷۱ درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان به دلیل عدم وجود هیچ گزینه‌ای برای غربالگری حاصل می‌شود. با این وجود، آزمایش خون جدید می‌تواند شانس بیشتری برای افراد مبتلا و پزشکان به وجود بیاورد.

البته هزینه انجام این آزمایش ۹۴۹ دلار اعلام شده است که تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت. سازندگان هنوز در حال کار روی دریافت تاییدیه FDA هستند، با این وجود اگر مشکل دیگری پیش نیاید، می‌توانیم تا پایان سال ۲۰۲۱ شاهد استفاده از این آزمایش باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی