ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

بریتانیا به عنوان اولین کشور جهان برای قرص کرونا مجوز صادر کرد

انگلیس اولین کشور جهان است که مصرف قرص خوراکی کرونا «مولنوپیراویر» تولید شرکت‌های داروسازی مرک و ریجبک را تایید کرد که ظاهرا می‌تواند آمار بستری شدن و فوت را به نصف کاهش دهد. شرکت مرک ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۴ آبان ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰

انگلیس اولین کشور جهان است که مصرف قرص خوراکی کرونا «مولنوپیراویر» تولید شرکت‌های داروسازی مرک و ریجبک را تایید کرد که ظاهرا می‌تواند آمار بستری شدن و فوت را به نصف کاهش دهد.

شرکت مرک قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی حداقل ده میلیون دوره از این قرص تولید و به بازار عرضه کند. مولنوپیراویربه بیماران آسیب پذیر و برای گروه‌های پرخطر تجویز می‌شود.

آژانس تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا (MHRA) داروی مولنوپیراویر را برای استفاده در افراد مبتلا به کووید-۱۹ خفیف تا متوسط که دارای حداقل یکی از فاکتورها مانند چاقی، دیابت در سنین بالا و بیماری قلبی هستند و عامل خطر برای ابتلا به نوع شدید بیماری محسوب می‌شود، توصیه می‌کند.

این دارو بلافاصله پس از مثبت شدن آزمایش کووید-۱۹ و ظرف پنج روز پس از شروع علائم تجویر می‌شود. با این تصمیم بریتانیا در واقع اولین درمان خوراکی برای کرونا و اولین داروی تایید شده در جهان برای این بیماری محسوب می‌شود.

ایالات متحده نیز در نظر دارد داده‌های مربوط به ایمنی و اثربخشی این دارو را برای اواخر ماه جاری میلادی بررسی کند و در جلسه مورخ ۳۰ نوامبر در مورد تایید آن رای گیری کند.

این قرص که در بریتانیا با نام لاگوریو (Lagevrio) شناخته می‌شود، دو بار در روز و به مدت ۵ روز تجویز می‌شود تا بتواند مانع شدت گرفتن بیماری شود.

مرک که در خارج از ایالات متحده و کانادا با نام MSD شناخته می‌شود، می‌گوید آزمایش روی حیوانات نشان می‌دهد که مولنوپیراویر بی‌خطر است، اما داده‌ها هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است.

گزینه‌های دیگر برای درمان دارویی شامل «رمدسیویر» و «دگزامتازون» استروئیدی می‌شود که معمولا تنها پس از بستری شدن بیمار در بیمارستان تجویز می‌شوند.

داده‌های آماری در ماه گذشته نشان می‌دهد قرص مولنوپیراویر شرکت مرک می‌تواند شانس بستری شدن را برای افرادی که در اوایل بیماری هستند به نصف کاهش دهد. همچنین آمار فوت در اثر کرونا را نیز تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی