ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

نتیجه یک تحقیق علمی: امکان بشکن زدن با دستکش بی‌نهایت تانوس وجود ندارد

شخصیت «تانوس» در انتهای فیلم سینمایی Avengers: Infinity War با یک بشکن نیمی از همه موجودات جهان را از بین می‌برد. حالا دانشمندان نشان داده‌اند که او به خاطر پوشیدن دستکش آهنی «بی‌نهایت» اصلا امکان ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۹ آبان ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

شخصیت «تانوس» در انتهای فیلم سینمایی Avengers: Infinity War با یک بشکن نیمی از همه موجودات جهان را از بین می‌برد. حالا دانشمندان نشان داده‌اند که او به خاطر پوشیدن دستکش آهنی «بی‌نهایت» اصلا امکان بشکن زدن نداشته است.

محققان «موسسه فناوری جورجیا» در مطالعه‌ای که نتایج آن در ژورنال Royal Society Interface منتشر شده، با استفاده از دوربین‌های پرسرعت و سنسورهای پیشرفته، سرعت و شتاب انگشتان در حین بشکن زدن را اندازه‌گیری کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند بشکن زدن پرشتاب‌ترین عمل بدن انسان است که تاکنون اندازه‌گیری شده و علم فیزیک ثابت می‌کند که تانوس عملا نمی‌توانسته با دستکش آهنی خود بشکن بزند.

«سعد باملا»، نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید عمل بشکن زدن ظرف ۷ میلی‌ثانیه اتفاق می‌افتد که ۲۰ برابر سریع‌تر از پلک زدن است. هر بار پلک زدن بیش از ۱۵۰ میلی‌ثانیه طول می‌کشد. محققان در تحقیقات خود از دستکش‌های مختلفی با مواد متفاوت استفاده کردند و متوجه شدند که اساسی‌ترین جزء در این عمل اصطکاک است.

بشکن زدن از ماهیچه‌های دست به عنوان رانشگری استفاده می‌کند که تاندون‌های فنری دست را با کمک انرژی پتانسیل کشسانی فشرده می‌کند. سپس با رها شدن انگشت شتاب فوق‌العاده زیادی به وجود می‌آید که باعث بشکن زدن می‌شود.

اصطکاک میان انگشت شست و انگشت میانی نقش مهمی در این عمل ایفا کرده و جلوی حرکت و رها شدن انگشت میانی از روی انگشت شست را می‌گیرد. زمانی که انرژی بر اصطکاک غلبه کرد، انگشتان حرکت کرده و بشکن به وجود می‌آید. اگر مقدار اصطکاک خیلی کم باشد، انرژی کافی در تاندون‌ها ذخیره نمی‌شود و اگر اصطکاک بیش از حد باشد، بخش عمده انرژی ذخیره‌شده به جای حرکت دادن انگشت به گرما تبدیل می‌شود.

دانشمندان برای شبیه‌سازی دستکش بی‌نهایت از سرانگشتی‌های فلزی استفاده کردند. نتیجه این بود که چون دستکش آهنی بیش از حد اصطکاک ایجاد می‌کند، اصلا امکان بشکن زدن به وجود نمی‌آید. به‌علاوه، مواد فلزی به اندازه پوست انعطاف‌پذیر نیستند و محل تماس انگشتان بر روی هم بسیار کوچک‌تر می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (24 مورد)
 • محمد حسین صادق بیگی
  محمد حسین صادق بیگی | ۶ آذر ۱۴۰۰

  ببین چی شده که دانشمندان علاف اومدن بشکن زدن تانوس رو بررسی کردن آخه ما به تانوس بدبخت چیکار داریم بذار دنیا رو نابود به ماچه😐

 • مبین جامع
  مبین جامع | ۲ آذر ۱۴۰۰

  این موضوع که خیلی چیز ساده‌ای بود چرا اینقدر بزرگش میکنید که کشف کردن 😐

 • بهراد زینلی
  بهراد زینلی | ۱ آذر ۱۴۰۰

  تموم شد خیلی تاثیر گذار بود🤨🤨

 • محمد حق دوست
  محمد حق دوست | ۱ آذر ۱۴۰۰

  درود بر فیزیک دانان بی کار به جا این چرت و پرت ها برو جارو بردار اول بزن تو سرت بعد باهاش خونه رو جارو کن😂

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی