ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

استقامت برای اولین بار با دوربین Mastcam-Z از غروب خورشید در مریخ عکس گرفت

مریخ نورد «استقامت» ناسا اولین چشم‌انداز خود از غروب خورشید در مریخ را ثبت کرد. در این تصویر تاریک و ترسناک که توسط دوربین «Mastcam-Z» در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۱ گرفته شده، خورشید در پشت ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۷:۰۰

مریخ نورد «استقامت» ناسا اولین چشم‌انداز خود از غروب خورشید در مریخ را ثبت کرد. در این تصویر تاریک و ترسناک که توسط دوربین «Mastcam-Z» در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۱ گرفته شده، خورشید در پشت «دهانه جیزرو» مریخ غروب می‌کند که به عقیده دانشمندان، زمانی مملو از آب بوده است.

ناسا در حساب توییتری مربوط به مریخ‌نورد استقامت، این تصویر را به اشتراک گذاشته. ظاهرا زمانی که مریخ نورد استقامت برای گرفتن عکس تلاش کرده، گرد و غبار زیادی در جو وجود نداشته است. اگر غبار بیشتری در اتمسفر وجود داشت و با توجه به اینکه مریخ یک سیاره بیابانی به شدت غبارآلود است، نور آبی رنگ بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها از میان غبار عبور خواهد کرد.

مریخ نورد استقامت
برای تماشای تصویر در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

ناسا توضیح می‌دهد:

«گرد و غبار موجود در جو به نور آبی اجازه می‌دهد تا به طور موثرتری نسبت به رنگ‌های دیگر با طول موج‌های بلندتر در جو نفوذ کند. این تصویر از غروب خورشید متفاوت به نظر می‌رسد، زیرا گرد و غبار کمتر در جو باعث می‌شود رنگ‌ها بی‌روح‌تر از حد معمول دیده شوند.»

مریخ‌نورد ناسا تاکنون برنامه بسیار شلوغی در مناطق صخره‌ای مریخ داشته و به همین دلیل تاکنون فرصت نگاه کردن به غروب خورشید را پیدا نکرده بود. ماموریت اصلی استقامت جستجوی نشانه‌هایی از حیات در گذشته مریخ است و قصد دارد به نتایجی دست پیدا کند که تاکنون هیچ مریخ‌نورد دیگری موفق به انجام آن نشده است.

دانشمندان برای رسیدن به این هدف، قصد دارند با کمک مریخ نورد استقامت سنگ‌های جالبی را کشف کنند که در آن‌ها نشانه‌هایی از حیات گذشته دیده می‌شود؛ مانند مواد آلی که زمانی میکروب‌ها مشغول خوردن آن‌ها بوده‌اند.

مریخ‌نورد استقامت در شهریور ماه و در دومین تلاش خود موفق شد تا نمونه‌ای از سطح مریخ را جمع‌آوری کند. در آینده این سنگ‌های فرازمینی می‌توانند به دانشمندان ایده‌های خوبی درباره گذشته مریخ ارائه کنند. همچنین بررسی‌های اولیه دانشمندان حاکی از آن بود که مدت‌ها پیش در دهانه «جیزرو» سیاره سرخ آب وجود داشته است. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی