ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مایکروسافت از هوش مصنوعی جدیدی برای تشخیص باگ در کد نرم‌افزارها پرده برداشت

محققان شرکت مایکروسافت سیستم هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند باگ های درون کد برنامه‌ها را تشخیص دهد. این سیستم به توسعه‌دهندگان کمک خواهد کرد تا سریع‌تر، دقیق‌تر و آسان‌تر مشکلات موجود در اپلیکیشن‌هایشان را ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۲ آذر ۱۴۰۰ | ۰۰:۰۱

محققان شرکت مایکروسافت سیستم هوش مصنوعی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند باگ های درون کد برنامه‌ها را تشخیص دهد. این سیستم به توسعه‌دهندگان کمک خواهد کرد تا سریع‌تر، دقیق‌تر و آسان‌تر مشکلات موجود در اپلیکیشن‌هایشان را بیابند.

سیستم هوش مصنوعی BugLabs تا حد زیادی شبیه «شبکه‌های مولد رقابتی» (GAN) است. این سیستم توسط «میلتوس الامانیس» محقق ارشد مایکروسافت و «مارک براک‌اشمیت» مدیر ارشد تحقیقات این شرکت توسعه داده شده است.

مایکروسافت در این سیستم دو شبکه را در مقابل یکدیگر قرار داده و آن‌ها را با هم مقایسه کرده است. یکی از این شبکه‌ها باگ‌های نمونه را دریافت و دیگری در کد برنامه به دنبال باگ‌ها می‌گردد. عملکرد شبکه‌ها رفته رفته بهتر می‌شود و سیستم هوش مصنوعی مایکروسافت می‌تواند باگ‌های مخفی درون کد برنامه‌ها را تشخیص دهد.

سیستم تشخیص باگ مایکروسافت هنوز نیاز به توسعه دارد

توسعه‌دهندگان این هوش مصنوعی می‌گویند: «به لحاظ نظری می‌توان با استفاده از روش بازی قایم باشک دستگاه را آموزش داد تا به دنبال باگ‌های اتفاقی پیچیده بگردد. اما این باگ‌ها هنوز از دسترس سازوکارهای مدرن هوش مصنوعی خارج‌اند. به همین دلیل، ما تمرکز خود را روی مجموعه‌ای از باگ‌های مرسوم گذاشتیم…[و] برای آزمایش سیستم‌مان از کدهای پایتون استفاده کردیم.»

پژوهشگران مایکروسافت می‌گویند زمانی که هوش مصنوعی تعلیم داده شد، سیستم آن‌ها در یافتن باگ‌ها ۳۰ درصد بهتر از سیستم‌های مشابه عمل کرد. نتایج تحقیقات نشان داده که این سیستم می‌تواند حدود ۲۶ درصد از باگ‌ها را به‌صورت خودکار شناسایی و برطرف کند. محققان می‌گویند: «سیستم ما ۱۹ باگ ناشناخته را در کدهای متن باز گیت‌هاب پیدا کرد. اما نتایج حاصله نشان می‌دهد که شمار زیادی هشدار نادرست هم وجود داشته. بنابراین بهینه‌سازی‌های بیشتری باید صورت بگیرد تا بتوانیم از این سیستم در عمل استفاده کنیم.»

محققان در انتها نتیجه گرفته‌اند که هوش مصنوعی آن‌ها نویدبخش است اما هنوز باید روی آن کار کرد. با توجه به فعالیت‌های مایکروسافت برای GPT-3 روی گیت‌هاب، این احتمال وجود دارد که سیستم تشخیص باگ فعلی در نهایت به عنوان یک محصول تجاری عرضه شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی