ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

۵۲ ماهواره استارلینک در یازدهمین پرتاب یک راکت فالکون ۹ به مدار فرستاده شد

اسپیس ایکس با موفقیت یک موشک فالکون ۹ را برای یازدهمین بار پرتاب کرد تا ۵۲ ماهواره جدید استارلینک را به مدار برساند. این موشک از ایستگاه فضایی «وندنبرگ» کالیفرنیا پرتاب شد. موشک مرحله اول ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۰

اسپیس ایکس با موفقیت یک موشک فالکون ۹ را برای یازدهمین بار پرتاب کرد تا ۵۲ ماهواره جدید استارلینک را به مدار برساند. این موشک از ایستگاه فضایی «وندنبرگ» کالیفرنیا پرتاب شد.

موشک مرحله اول این پرواز حدود ۹ دقیقه پس از پرتاب به زمین برگشت و در کشتی معلق اسپیس ایکس بر سطح آب فرود آمد. این نود و هشتمین فرود موفق موشک اسپیس ایکس بود و این راکت فالکون ۹ با پرواز یازدهم، به پرپروازترین موشک اسپیس ایکس تبدیل شد.

«یومی ژو»، مهندس پیش‌رانش اسپیس ایکس در پخش زنده این پرواز گفت: «موشک مرحله اول ما با موفقیت فرود آمد. این نود و هشتمین فرود موشک‌های کلاس مداری بود.» ماموریت اخیر همچنین بیست و نهمین پرواز فالکون ۹ در سال ۲۰۲۱ بود. اسپیس ایکس از نظر بیشترین ماموریت فضایی در طول یک سال هم رکورد زد. رکورد قبلی با ۲۶ پرواز فالکون ۹ در اختیار خود این شرکت بود.

یازدهمین پرواز یک موشک فالکون ۹

اگر همه‌چیز مطابق برنامه پیش برود، مجموع تعداد ماموریت‌های فالکون ۹ در سال جاری به ۳۱ می‌رسد. اسپیس ایکس درنظر دارد که تا پیش از پایان سال دو پرتاب دیگر از فلوریدا داشته باشد. ماموریت اول امروز انجام می‌شود و حامل ماهواره «ترک‌ست 5B» خواهد بود. در ادامه روز سه‌شنبه می‌توانیم شاهد پرتاب محموله‌ای به ایستگاه فضایی بین‌المللی باشیم.

پرواز اخیر اسپیس ایکس جدیدترین ماموریت این شرکت در راستای توسعه ماهواره‌های استارلینک بود. این پرتاب چهارمین پرواز حامل ماهواره‌های نسل جدید استارلینک بود که می‌توانند از طریق پیوندهای لیزری با هم ارتباط برقرار کنند. اسپیس ایکس گفته بود با این قابلیت می‌تواند کارآمدی ماهواره‌ها را افزایش و وابستگی آن‌ها به ایستگاه‌های زمینی را پایین بیاورد.

حالا شمار مجموع ماهواره‌های این شرکت از ماه مه ۲۰۱۹ به ۱۹۴۴ عدد رسیده است. اسپیس ایکس می‌گوید آن‌ها حالا در ۲۰ کشور دنیا به بیش از ۱۰۰ هزار مشترک سرویس می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی