ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

نروژ بهشت خودروهای برقی؛ 84 درصد از مدل های فروخته شده در ژانویه الکتریکی هستند

نروژ بهشت خودروهای برقی است و چنین مدل‌هایی بخش قابل توجهی از بازار این کشور اروپایی را در اختیار دارند. جدیدترین آمار منتشر شده حکایت از آن دارد که از هر 10 خودروی فروخته شده ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۰

نروژ بهشت خودروهای برقی است و چنین مدل‌هایی بخش قابل توجهی از بازار این کشور اروپایی را در اختیار دارند. جدیدترین آمار منتشر شده حکایت از آن دارد که از هر 10 خودروی فروخته شده در ماه ژانویه گذشته، 9 مدل تمام الکتریکی بوده است.

نروژ بهشت خودروهای برقی

اگر بخواهیم وارد جزئیات شویم، باید بگوییم در ماه ژانویه ۳۸۷ خودروی درون‌سوز در خاک نروژ به فروش رسیده که از آن ۱۷۵ دستگاه بنزینی بوده است. برای مقایسه پورشه تایکان در همین مدت رکورد فروش ۱۸۱ دستگاه را ثبت کرده است. به عبارت دیگر این خودروی الکتریکی حالا فروش بیشتری از مدل‌های بنزینی دارد.

نروژ بهشت خودروهای برقی

از میان مدل‌های مختلف، آئودی Q4 e-tron محبوب‌ترین بوده و توانسته ۶۴۳ مشتری جدید پیدا کند. با این رکورد کراس‌اوور برقی ژرمن‌ها ۸.۱ درصد از بازار را در اختیار دارد. پس از این خودرو، هیوندای آیونیک ۵ با فروش ۴۷۷ دستگاه در رتبه دوم ایستاده و رتبه سوم با رکورد فروش ۴۴۴ دستگاه به ب‌ام‌و iX رسیده است.

اشکودا انیاک و فولکس واگن ID.4 هر دو با فروش ۳۸۹ دستگاه، فورد ماستنگ مک E و کیا EV6 هر دو با فروش ۳۵۶ دستگاه و آئودی e-tron با فروش ۲۸۹ دستگاه  به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند. نکته جالب توجه اینکه تویوتا RAV4 هیبریدی شارژی تنها خودروی غیر الکتریکی در بین ۱۰ مدل پرفروش است. فروش این کراس‌اوور ژاپنی هم در ماه ژانویه ۲۷۱ دستگاه بوده است.

نروژ بهشت خودروهای برقی

اما از بین برندهای مختلف آئودی با فروش ۹۵۲ مدل الکتریکی در صدر قرار دارد. پس از این برند آلمانی هیوندای با فروش ۷۰۴ دستگاه در رتبه دوم و فولکس واگن با فروش ۶۵۹ دستگاه در رتبه سوم ایستاده است. کیا و تویوتا به ترتیب با فروش ۶۱۶ و ۵۷۶ خودرو در رتبه‌های چهارم و پنجم حضور دارند.

نروژ بهشت خودروهای برقی

نکته بسیار تامل‌برانگیز اینکه اثری از تسلا و محصولات آن در رتبه‌های بالایی جدول دیده نمی‌شود. این کمپانی حتی در بین ۲۰ مدل پرفروش هم نماینده‌ای ندارد.

ناگفته نماند نروژ قصد دارد از سال ۲۰۲۵ فروش تمامی مدل‌های بنزینی و دیزلی را ممنوع کند. برای تشویق مردم به سمت خودروهای الکتریکی، دولت این کشور معافیت‌های مالیاتی قابل توجهی را در نظر گرفته است. این موضوع در کنار رتبه هشتم نروژ از نظر درآمد سرانه، این کشور را به بهشت خودروهای برقی تبدیل کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی