فضانوردان اولین ماموریت کاملا خصوصی ISS با موفقیت به زمان بازگشتند

فضانوردان اولین ماموریت کاملا خصوصی ISS با موفقیت به زمان بازگشتند

خدمه اولین ماموریت خصوصی به ایستگاه بین‌المللی فضایی با موفقیت به زمین بازگشتند. فضانوردان این ماموریت که با همکاری «اکسیوم اسپیس» و اسپیس ایکس انجام شد و Ax-1 نام داشت، در اواسط فروردین ماه به فضا پرتاب شده بودند و در مجموع 15 روز را در فضا سپری کردند.

چهار فضانورد خصوصی که ماه گذشته ماموریت خود را آغاز کرده بودند، روز گذشته، 5 اردیبهشت کار مهمی را به پایان رساندند و پس از انجام اولین ماموریت کاملا خصوصی در ایستگاه فضایی بین‌المللی، در اقیانوس اطلاس در سواحل جکسون‌ویل، فلوریدا به زمین بازگشتند. با این حال، ماموریت آن‌ها کمی بیشتر از مدت زمان برنامه‌ریزی شده به طول انجامید و آن‌ها با مشکلاتی مواجه شده بودند.

تاخیر در بازگشت فضانوردان اکسیوم اسپیس

اکسیوم اسپیس

حضور فضانوردان ماموریت Ax-1 در ایستگاه فضایی قرار بود فقط 8 روز طول بکشد و آن‌ها قصد داشتند در مجموع 25 آزمایش علمی انجام دهند. با این حال، بازگشت آن‌ها به زمین به دلیل آب و هوای بسیار بد در فلوریدا و دیگر مناطق احتمالی سقوط کپسول آن‌ها، به تاخیر افتاد. در نتیجه، این خدمه نزدیک به یک هفته بیشتر از مدت زمان برنامه‌ریزی شده خود در فضا باقی ماندند و سرانجام، روز دوشنبه 25 آوریل (5 اردیبهشت) با استفاده از فضاپیما کرو دراگون اسپیس ایکس از ایستگاه فضایی جدا شدند.

اکسیوم اسپیس در ماموریت Ax-1 موفق شد تا برای اولین بار انسان‌ها را به فضا ارسال کند. این شرکت خصوصی حوزه هوافضا به عنوان هدف بلندمدت خود قصد دارد مجموعه‌ای از ایستگاه‌های فضایی بسازد که طبق گزارش‌ها، نخستین نمونه آن‌ها «ایستگاه اکسیوم» نام خواهد گرفت.

همچنین این ماموریت با همکاری اسپیس ایکس و با استفاده از موشک فالکون 9 انجام شد و اکسیوم اسپیس آن را نوعی ماموریت پیش مقدمه برای فرستادن فضانوردان بیشتری به ایستگاه‌های فضایی اکسیوم در آینده می‌داند.

خدمه این ماموریت شامل «لری کانر»، موسس شرکت سرمایه‌گذاری املاک The Connor Group؛ «مارک پتی»، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری MAVRIK؛ «ایتن استیب»، خلبان سابق نیروی هوایی و موسس شرکت سرمایه‌گذاری Vital Capital و «مایکل لوپز-الگریا»، فضانورد سابق ناسا و فضانورد ارشد کنونی اکسیوم بود که فرماندهی این سفر را برعهده دارد. سفری که برای هر بلیط آن طبق گزارش‌های قبلی، 55 میلیون دلار هزینه شده است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.