ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تصویر روز ناسا: جواهری روی ماه سرخ

دو روز پیش ماه‌گرفتگی کاملی رخ داد که در تمام آمریکای شمالی و جنوبی قابل رصد بود، اما متاسفانه آسمان بخش‌هایی از این مناطق ابری شد. ماه‌گرفتگی یا خسوف وقتی رخ می‌دهد که کره ماه ...

ریحانه ولی‌پور
نوشته شده توسط ریحانه ولی‌پور | ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

دو روز پیش ماه‌گرفتگی کاملی رخ داد که در تمام آمریکای شمالی و جنوبی قابل رصد بود، اما متاسفانه آسمان بخش‌هایی از این مناطق ابری شد. ماه‌گرفتگی یا خسوف وقتی رخ می‌دهد که کره ماه از داخل سایه سرخ رنگ زمین در فضا عبور کند. تصویر امروز ناسا از این ماه‌گرفتگی در آسمان صحرای آتاکاما، شیلی است که از پشت لایه‌ای نازک از ابرهای سیروس ثبت شده است.

این ماه‌گرفتگی زمانی رخ داد که ماه در حضیض مداری، یعنی نزدیک‌ترین فاصله خود به زمین قرار داشت و کمی بزرگتر از حالت عادی دیده می‌شد. با عبور ماه از داخل سایه خورشید، رنگ قرمزی به خود می‌گیرد و در آغاز اوج گرفت، جواهری درخشان و سفید رنگ در گوشه‌ای از ماه ایجاد می‌کند.

چرا سایه زمین قرمز است؟

اگر هر جسمی مقابل منبع نور بزرگی قرار بگیرد، در پشت آن سایه و نیمسایه ایجاد می‌شود. زمین نیز در فضا سایه‌ای قرمز رنگ و نیمسایه‌ای تاریک دارد. نور خورشید وقتی از داخل جو زمین عبور می‌کند، پخش می‌شود و رنگ قرمزی ایجاد می‌کند؛ تقریبا مشابه نور نارنجی رنگی که هنگام طلوع و غروب خورشید در آسمان می‌بینیم.

ماه نیز در مسیر حرکتش در فضا از داخل سایه و نیمسایه زمین عبور می‌کند. با گذر ماه از نیمسایه، ماه‌گرفتگی جزئی و با عبور از سایه، ماه‌گرفتگی کلی رخ می‌دهد. در ماه‌گرفتگی اخیر حدود ۹۰ دقیقه طول کشید تا ماه از داخل این سایه بگذرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی