ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مدرنا
علمی

مدرنا از فایزر به اتهام نقض پتنت در تولید واکسن کرونا شکایت کرد

مدرنا ادعا کرده که دو شرکت فایزر و بیوان‌تک در توسعه واکسن کرونا، پتنت‌های مربوط به فناوری mRNA آن را بدون اجازه استفاده کرده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۱:۱۵

مدرنا با شکایت از فایزر و بیون‌تک مدعی شد که این دو شرکت زیست‌فناوری در توسعه واکسن کرونا خود، پتنت‌های مربوط به فناوری mRNA آن را نقض و بدون مجوز استفاده کرده‌اند. مدرنا با ثبت این شکایت به دنبال دریافت جریمه نقدی از این دو شرکت است.

واکسن‌های کرونا هر دو شرکت فایزر و Pfizer / BioNTech با استفاده از فناوری mRNA تولید شده‌اند که در آن، تکه‌های کوچکی از مواد ژنتیکی ویروس کرونا وارد بدن انسان‌ها می‌شود تا بدن علیه آن آنتی بادی ایجاد کند.

مدرنا در پرونده قانونی خود ادعا کرده که واکسن Pfizer / BioNTech دو عنصر از واکسن mRNA آن‌ها را کپی کرده است. اولین مورد، اصلاح شیمیایی mRNA است که از حمله بدن به واکسن پیش از اینکه بتواند کار خود را انجام دهد، جلوگیری می‌کند. واکسن‌هایی که شامل این عنصر نمی‌شوند، مانند واکسن کرونا ساخته شده توسط شرکت آلمانی CureVac، تاثیرگذاری بسیار کمتری دارند.

مورد دوم، ذره‌ای از ویروس است که واکسن‌ها بدن را برای شناسایی آن آموزش می‌دهند.

مدرنا

بیانیه مدرنا درباره این شکایت

«استفان بنسل»، مدیرعامل مدرنا در بیانیه‌ای گفت:

«ما این شکایت‌ها را برای محافظت از پلتفرم نوآورانه mRNA ثبت کرده‌ایم که یک دهه قبل از همه‌گیری کرونا بنیانگذار آن بوده‌ایم و میلیاردها دلاری در آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.»

«شانون تایم کلینگر»، مدیر ارشد حقوق مدرنا نیز در بیانیه مطبوعاتی این شرکت گفت:

«ما معتقدیم که فایزر و بیون‌تک به‌طور غیرقانونی پتنت‌های مدرنا را کپی کرده‌اند و آن‌ها بدون اجازه به استفاده از آن‌ها ادامه داده‌اند.»

در همین حال، یکی از سخنگویان فایزر به وب‌سایت TechCrunch اعلام کرد که آن‌ها از این اتهامات شگفت‌زده شده‌اند، زیرا واکسن کرونا بیوان‌تک-‌فایزر مبتنی بر فناوری mRNA اختصاصی BioNTech بوده و با همکاری BioNTech و Pfizer توسعه پیدا کرده است.

مدرنا

مدرنا سال 2020 اعلام کرده بود که قصد ندارد در طول همه‌گیری نسبت به این موضوع و استفاده غیرقانونی از پتنت‌هایش سخت‌گیری کند تا شرکت‌ها بتوانند با شیوع ویروس مقابله کنند. همچنین این شکایت تاثیر عمده‌ای روی در دسترس بودن واکسن نخواهد داشت، زیرا مدرنا در بیانیه خود ادعا کرده که به دنبال حذف واکسن Pfizer / BioNTech از بازار نیست و قصد دارد تا جریمه نقدی مربوط به این نقض را دریافت کند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تاکنون بیش از 360 میلیون دوز واکسن کرونا فایزر - بیون‌تک در ایالات متحده تزریق شده و سهم مدرنا نزدیک به 230 میلیون دوز است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی