ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فایزر
مالی و سرمایه گذاری

با کاهش استقبال از واکسن کرونا، ارزش سهام فایزر به پایین‌ترین حد خود در 10 سال گذشته رسید

فایزر انتظارات خود از درآمد سال 2024 را اعلام کرد که کمتر از پیش‌بینی تحلیلگران است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ آذر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

فایزر پیش‌بینی کرد که فروش آن در سال 2024 احتمالاً تا 5 میلیارد دلار کمتر از انتظارات وال استریت خواهد بود. مدیران ارشد فایزر اعلام کردند که این پیش‌بینی دید دقیق‌تری نسبت به کسب‌وکار کووید-19 آن نسبت به سال جاری ارائه می‌کند و همچنین ارزش سهام آن را به پایین‌ترین حد خود در 10 سال اخیر می‌رساند.

کاهش درآمد و سود فایزر برای سال 2024

براساس گزارش رویترز، درآمد فایزر از فروش واکسن کووید-19 که در سال 2022 به 57 میلیارد دلار رسیده بود، اکنون انتظار می‌رود که در سال 2024 به 8 میلیارد دلار برسد. برای مقایسه، تحلیلگران درآمد 13 میلیارد دلاری را برای این کسب‌وکار پیش‌بنی کرده بودند و همچنین خود فایز‌ر نیز انتظار درآمد 12.5 میلیارد دلاری را داشته است. شرکت داروسازی مستقر در نیویورک همچنین سود خود برای سال 2024 را در محدوده 2.05 تا 2.25 دلار به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده که این مورد نیز کمتر از انتظار تحلیلگران (3.16 دلار به ازای هر سهم) است.

تمام این موارد باعث شده تا سهام فایزر در روز چهارشنبه 6.7 درصد دیگر کاهش پیدا کند و این شرکت نزدیک به 11 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست بدهد.

«آلبرت بورلا»، مدیرعامل فایزر در یک کنفرانس تلفنی به سرمایه‌گذاران گفت:

«می‌خواهم محافظه کار باشیم. می‌خواهیم قابل اعتماد باشیم تا دوباره ابهام ایجاد نکنیم که متاسفانه وضعیت امسال اینگونه بوده است.»

فایزر تاکنون از درآمد فروش واکسن کووید خود برای به‌دست آوردن چندین شرکت دیگر استفاده کرده است، از جمله قرارداد 43 میلیارد دلاری برای خرید شرکت داروساز سرطان Seagen که انتظار می‌رود این هفته نهایی شود و شروع به فروش واکسن جدید RSV کند.

علاوه بر این، با بهبود شرایط جهانی، روند واکسیناسیون کووید در ایالات متحده نیز به شدت کاهش یافته است و تنها حدود 17 درصد از جمعیت واجد شرایط آخرین تقویت‌کننده‌ها به‌روز‌شده فایزر را دریافت کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی