ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دانشمندان علت عمر بالای مورچه‌های ملکه را کشف کردند؛ امیدی برای جلوگیری از پیری انسان

نوعی پروتئین سرکوب کننده انسولین باعث می‌شود مورچه‌های ملکه پنج برابر بیشتر از مورچه‌‌های کارگر عمر کنند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

محققان در مطالعه جدیدی متوجه شدند که نوعی پروتئین سرکوب کننده انسولین باعث می‌شود مورچه‌های ملکه پنج برابر بیشتر از مورچه‌‌های کارگر عمر کنند. نتایج این تحقیق می‌تواند راهکارهای جدیدی را برای بررسی افزایش طول عمر انسان و حرکت در مسیر ضد پیری ارائه دهد.

محققان در این مطالعه به بررسی گونه خاصی از مورچه‌ها پرداختند. این گونه خاص که «Harpegnathos saltator» نام دارد. این نوع مورچه‌ها رفتاری عجیب از خود نشان می‌دهند. زمانی که ملکه می‌میرد، مورچه‌های کارگر ماده برای تصاحب تاج و تخت با یکدیگر مبارزه می‌کنند. زمانی که برنده مشخص شد، در مسیر انتقال به جایگاه ملکه، شروع به تخمک‌گذاری می‌کند. در کنار این انتقال و تولید مثل، عمر مورچه‌ای که قرار است ملکه شود به شکل عجیبی حدود 500 درصد افزایش پیدا می‌کند.  

ملکه‌های هارپگناتوس بین چهار تا پنج سال زندگی می‌کنند، در حالی که کارگران به سختی بیش از هفت ماه عمر می‌کنند. بنابراین تیمی از محققان تصمیم گرفتند تغییرات این مورچه‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

راز طول عمر مورچه‌های ملکه کشف شد

محققان با تمرکز بر تفاوت‌های میان ژن مورچه‌های کارگر و ملکه، متوجه شدند که این تفاوت به انسولین مربوط می‌شود. مسیر تولید مثل ملکه با انسولین ارتباط دارد و انسولین به نوعی با طول عمر بیشتر مورچه‌های ملکه مرتبط است.

در نهایت محققان متوجه شدند مولکولی به نام Imp-L2 که نوعی پروتئین ضد انسولین است در این داستان نقش دارد و یکی از عوامل کلیدی در افزایش طول عمر ملکه محسوب می‌شود.

«دنی رینبرگ»، نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید:

«به نظر می‌رسد پروتئین سرکوب‌کننده انسولین به صورت می‌تواند روی طول عمر مورچه‌های ملکه تاثیرگذار باشد.»

یکی از ویژگی‌های عجیب این مکانیسم تازه کشف شده برگشت‌پذیری آن است. مورچه‌های کارگر وقتی به مورچه ملکه تبدیل می‌شوند، طول عمر آنها افزایش پیدا می‌کند. اما وقتی از ملکه به کارگر تبدیل شوند، این مزیت را از دست می‌دهند و طول عمر آنها مثل بقیه مورچه‌های کارگر می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • Farzad6058
  Farzad6058 | ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

  متاسفانه نه تنها خبر خوبی نیست بلکه بسیار ترسناک می باشد
  تصور کنید که
  - دیکتاتور ها با قدرت و ثروت زیاد به عمر جاویدان یا حداقل طولانی دست خواهند یافت اجازه همچین کاری به اشخاص عادی نخواهند داد

  - اشخاص ثروتمند خواهند توانست عمر طولانی داشته باشند و پس از گزشت چندین و افزایش قدرت و ثروت نسل تمام انسان ها برده ثروت بی پایان آنها خواهند شد

  - دولت ها برای جلوگیری از افزایش بی رویه جمعیت انجام چنین چیزی را برای اشخاص عادی غیرممکن خواهند کرد

مطالب پیشنهادی