ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استفراغ
علمی

دانشمندان استفراغ فسیل شده‌ای با قدمت 150 میلیون سال کشف کردند

دانشمندان اعتقاد دارند که این استفراغ به نوعی ماهی با نام کمان‌باله تعلق دارد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

دانشمندان توده‌ای فسیل شده از استخوان‌های کوچک را در منطقه‌ای از ایالت یوتا با نام Morrison Formation کشف کردند. تیم تحقیقاتی ابتدا تصور می‌کرد که با یک گونه جدید و عجیب‌و‌غریب روبرو شده‌اند اما پس از تجزیه و تحلیل بیشتر مشخص شد که آن یک Regurgitalith است؛ شکل فسیل‌شده‌ای از استفراغ.

به عقیده محققان، این کشف به محتویات داخل شکم یک ماهی کمان‌باله مربوط می‌شود که 150 میلیون سال پیش، پس از خوردن قورباغه‌ها و سمندرها، آن‌ها را به شکل استفراغ از شکم خود بیرون آورده است. «جان فاستر»، یکی از محققان این تیم توضیح می‌دهد:

«این فسیل به ما درکی نادر از تعاملات جانوران در اکوسیستم‌های باستانی ارائه می‌کند.»

استفراغ باستانی در منطقه Morrison Formation کشف شد که سراسر غرب ایالات متحده را تشکیل می‌دهد و بیشتر به دلیل محلی برای کشف استخوان‌های دایناسورهای دوره اواخر ژوراسیک مانند کاماراسور و دیپلودوکوس شناخته می‌شود.

تجزیه و تحلیل شیمیایی این فسیل تایید کرد که دانشمندان شکل فسیل شده‌ای از استفراغ را کشف کرده‌اند که به «رگورگیت» معروف است. استخوان‌های داخل آن شامل حداقل یک قورباغه کوچک و سمندر می‌شود و برخی از آن‌ها فقط 3 میلی‌متر طول دارند.

محتمل‌ترین گزینه؛ استفراغ نوعی ماهی

استفراغ

هرچند به‌طور دقیق مشخص نیست که این استفراغ به چه شکارچی تعلق دارد، محتمل‌ترین گزینه از نظر آن‌ها یک ماهی کمان‌باله است.

کمان‌باله گونه‌ای ماهی آب شیرین بومی شرق آمریکای شمالی با دندان‌های تیز و بدنی بلند و کشیده است که امروزه نیز به حیات خود ادامه می‌دهد. قبلا نیز فسیل‌های متعددی از این ماهی‌ها در این منطقه کشف شده و قدمت این مورد نزدیک به 200 میلیون سال پیش تخمین زده شده است.

محققان قصد دارند تا با کاوش بیشتر این منطقه، فسیل‌های باستانی بیشتری پیدا کنند. در چند وقت گذشته نیز باستان‌شناسان نمونه‌های فسیلی قابل توجهی را کشف کرده بودند که از میان آن‌ها می‌توان به یک دایناسور غول‌پیکر با قدمت ده‌ها میلیون سال و یک مارمولک دریایی قاتل اشاره کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی