ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

ادعای نماینده مجلس: اینستاگرام بعد از فیلتر شدن، به ایران نامه داد

علی اصغر عنابستانی با ادعای اینکه اینستاگرام ۵۰ درصد از پهنای باند کشور را «می‌بلعد» اعلام کرد بر همین اساس باید چارچوب‌های ما را بپذیرد.

«علی‌اصغر عنابستانی»، نماینده مجلس ادعا کرد حالا که اینستاگرام فیلتر شده به ایران نامه داده و پرسیده شرایط ایران چیست. به گفته عنابستانی وقتی اینستاگرام 50 درصد از پهنای باند کشور را می‌بلعد باید چهارچوب‌ها را بپذیرد.

عنابستانی در مصاحبه خود با رویداد ۲۴ با تاکید بر اهمیت نظام‌بخشی به فضای مجازی گفت: «وقتی اینستاگرام 50 درصد از پهنای باند کشور را می‌بلعد باید چهارچوب ما را بپذیرد و مطمئن باشید آن موقع، خودش را با ما وفق می‌دهد.»

30 شهریور امسال بررسی وضعیت اینترنت همراه و ثابت نشان داد که دسترسی به پلتفرم اینستاگرام با IP ایران امکان‌پذیر نیست و در نهایت این خبر تائید شد که اینستاگرام فیلتر شده است. در پی فیلترینگ اینستاگرام، با وجود ابراز نگرانی کسب‌وکارهای کوچک فعال روی این پلتفرم وزیر ارتباطات اعلام کرد این موضوع تصمیم مراجع ذی‌صلاح است و رفع فیلتر هم توسط همین مراجع انجام خواهد شد.

اینستاگرام

ادعای عنابستانی در سکوت وزارت ارتباطات

در این بین اما همواره وزارت ارتباطات و دیگر نهادهای مرتبط با این حوزه از جمله شورای عالی فضای مجازی کاربران را دعوت به مهاجرت بر بستر پلتفرم‌های داخلی کردند. همچنین نمایندگان مجلس هرکدام واکنش‌های متفاوتی نسبت به موضوع فیلترینگ، اهمیت اینستاگرام و همچنین نحوه مهاجرت کاربران به پلتفرم‌های داخلی داشتند اما این بار ادعای عنابستانی مبنی بر واکنش اینستاگرام به ایران متفاوت‌ترین واکنش تا امروز بود. به گفته او اکنون که اینستاگرام در ایران فیلتر شده، آنها پیام فرستاده‌اند که شرایط چیست؟ عنابستانی همچنین گفت «دوستان در وزارت ارتباطات و شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی موضوع هستند.»

عنابستانی با تاکید بر اهمیت نظام بخشی به فضای مجازی، آن را این‌طور توضیح داده است: «دفاع از کاربران دربرابر پلتفرم‌ها، ساختارمندی و نظام‌مندی عملکرد خود کاربران در فضای مجازی و موضوع دیگر، دفاع از پلتفرم‌ها دربرابر دیگران. این اتفاق در کشور نیفتاده، چون قانون نیست و هر کسی با سلیقه خود کار می‌کند.»

او همچنین نظام مند کردن فضای مجازی را از ضروریات دانسته است: «فردی که چندین هزار فالوور دارد، باید حوزه کارش معلوم باشد، ساختاری که می‌خواهد در آن حرف بزند، مشخص باشد و مسئولیت حرفی که می‌زند را به عهده بگیرد. این‌ها یعنی نظام‌مند کردن فضای مجازی.»

این نماینده‌ مجلس در بخش دیگری از توضیحات خود تاکید کرد فیلتر برخی از پلتفرم‌ها مثل اینستاگرام و واتساپ لازم بود.

اظهار نظر این نماینده مجلس در حالی است که بعد از مصاحبه او با سایت رویداد 24 همچنان هیچ مسئولی از دیگر نهادهای مرتبط با مدیریت فضای مجازی خبری از واکنش اینستاگرام به جمهوری اسلامی ایران نداده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (6 مورد)
  • Rezahan
    Rezahan | ۲۹ آبان ۱۴۰۱

    کنتور که نمیندازه؟
    به کجا و چطور نامه داده؟ پست کرده؟
    اسمس زده یا ایمیل؟

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی