ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

تأکید مجدد وزیر ارتباطات: دخل و تصرفی در رفع فیلتر اینستاگرام ندارم

زارع‌پور بارها اعلام کرده نقشی در رفع فیلتر اینستاگرام ندارد، اما به نظر فعالین صنف فناوری او هیچ تلاشی هم برای این موضوع نکرده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۷ آذر ۱۴۰۱ | ۱۵:۱۰

سه ماه از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ می‌گذرد و وزیر ارتباطات در پاسخ به پیگیری رفع فیلتر این پلتفرم تنها یک جواب ارائه می‌کند: «نقشی ندارم». این در حالی است که بسیاری از فعالین صنفی از زارع‌پور انتظار دارند حداقل با مسئولان تصمیم‌گیر برای رفع فیلتر این پلتفرم‌ها رایزنی کند.

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با ایلنا، درباره سرنوشت بازگشت اینستاگرام یا عدم بازگشت آن به حالت عادی گفت: «بنده دخل و تصرفی در این مورد ندارم و تصمیم‌گیر نیستم. شورای امنیت کشور تصمیم گرفته و اگر قراری بر بازگشت باشد، آنجا باید تجدیدنظر کند. من حتی عضو شورای امنیت کشور هم نیستم.»

او درباره اینکه شورای عالی فضای مجازی در این خصوص تصمیمی ندارد، گفت: «شورای عالی فضای مجازی تصمیمی نگرفته است؛ تصمیم با شورای امنیت کشور است و این شورا باید تصمیم‌گیری کند.»

زارع‌پور طی سه ماه گذشته بارها بر عدم نقش خود در فیلتر یا رفع فیلتر پلتفرم‌هایی که در جریانات اخیر مسدود شده‌اند، تأکید کرده است. او برای اولین‌بار 6 مهر سال جاری در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد برداشتن این محدودیت‌ها به تشخیص مراجعی است که آن را به وزارت ارتباطات ابلاغ کردند. وزیر ارتباطات همچنین «تغییر رفتار دو پلتفرم» را شرط رفع فیلتر عنوان کرد.

این در حالی است که فیلترینگ آسیب‌های بسیاری به کسب‌وکارها وارد کرده و به‌نظر می‌رسد وزارت ارتباطات نقش خود را به‌عنوان حامیان صنف فناوری ایفا نمی‌کند؛ موضوعی که اخیراً در تریبون آزاد صنفی از سوی فعالین این حوزه بارها مطرح شد.

گفتنی است مرکز ملی فضای مجازی چندی پیش به متا اولتیماتوم داد تا نماینده در ایران معرفی کند، نامه‌ای که هیچ پاسخی دریافت نکرده است. فیروزآبادی، رئیس این مرکز نیز روز گذشته ضمن تمدید مجدد این اولتیماتوم اعلام کرد عدم پاسخ از سوی متا مقدمه‌ای برای فیلتر قانونی اینستاگرام است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • mahzrb
    mahzrb | ۲۷ آذر ۱۴۰۱

    "اما به نظر فعالین صنف فناوری او هیچ تلاشی هم برای این موضوع نکرده است." ایشان وزیر ارتباطات ایران هستن و وظیفه اش حمایت از تولید داخلی و ایجاد زیر ساخت لازم برای همه پلتفرم ها
    بنابراین غلط میفرمایید که کارچاق کن پلتفرم خارجی باشد

مطالب پیشنهادی