ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نصر تهران: اینترنت طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم

به گفته اسلامی، بازگشت به دوران پیش از شهریورماه، درخواست حداقلی صنف است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۴ دی ۱۴۰۱ | ۱۶:۲۸

رئیس هیئت‌مدیره نصر تهران اعلام کرد نظر قطعی صنف، دسترسی آزاد اینترنت برای عموم مردم است. اسلامی با تأکید بر اینکه اینترنت و VPN طبقاتی را ذره‌ای قبول ندارد، گفت بازگشت به دوران پیش از شهریورماه درخواست حداقلی صنف است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی سازمان نظامی صنفی رایانه‌ای استان تهران، بیش از سه ماه از آغاز محدودیت‌های اینترنتی گذشته است و در روزهای اخیر حرف‌و‌حدیث‌هایی در مورد اینترنت و VPN طبقاتی به‌گوش می‌رسد.

«حسین اسلامی»، رئیس هیئت‌مدیره نصر تهران در واکنش به ارائه اینترنت طبقاتی گفت: «موضع صنف مشخص است؛ هم در بیانیه‌ سازمان و هم در نامه‌ای که به‌صورت مشترک با چند تشکل برای رئیس‌جمهور ارسال کردیم؛ دسترسی آزاد به اینترنت و گسترش زیرساخت‌های لازم به آن را مطالبه کردیم.»

او اعتقاد دارد در شرایط بحرانی که بدون حکم قاضی و بدون مستندات قانونی و البته با تصمیم مجموعه‌های امنیتی محدودیت‌هایی به‌صورت موقت ایجاد شده و قابل‌رفع است، انتظار این است تا با رفع مسائل امنیتی شرایط به‌سرعت به پیش از شهریور امسال بازگردد:

«در این مدت بحرانی اگر برخی شرکت‌ها در برقراری ارتباط با مخاطبانشان در خارج از کشور مسئله داشته‌اند یا در ارائه خدماتی که باید در داخل کشور ارائه دهند، مشکلاتی دارند، وزارت ارتباط موظف است حتی شده به‌صورت موقت این مشکلات را حل کند. در این راستا هر درخواستی هم که به‌سمت ما آمده، تمام تلاشمان را برای اینکه مشکل را به‌صورت مقطعی حل کنیم، کرده‌ایم و این را وظیفه صنفی خود می‌دانیم.»

اسلامی با تأکید بر اینکه نظر قطعی صنف دسترسی آزاد اینترنت برای عموم مردم است اظهار داشت: «ما اینترنت طبقاتی و VPN طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم. محدودیت‌هایی که در تمام نقاط دنیا برای حفظ حریم خانواده‌ها و سایر مسائل اخلاقی لحاظ می‌شود، برای ما هم قابل‌درک است، اما واقعیت این است که بازگشت به دوران پیش از شهریورماه درخواست حداقلی ماست؛ این موضع شفاف صنف است.»

نصر تهران اینترنت طبقاتی

او با بیان اینکه متأسفانه محدودیت‌های اینترنتی به موضوعی فرسایشی تبدیل شده است، گفت: «وظیفه ما کمک به تمامی کسب‌و‌کارهاست، اما برخی به کمک فوری و بیشتری برای زنده‌ماندن نیاز دارند؛ به‌نوعی به یک تنفس مصنوعی. مثلاً اگر کسب‌و‌کاری درخواست داده باشد تا IP مرتبط با فعالیت‌های شرکتش باز شود، پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم. بعد از این هم اگر کسی چنین درخواست‌هایی داشته باشد، حتماً برای رفع مشکلشان پیگیر خواهیم بود، اما این درخواست عمومی صنف نیست.»

رئیس نصر تهران اعتقاد دارد تا زمانی که محدودیت‌های اینترنتی برای عامه مردم رفع نشود، مشکل اقتصاد دیجیتال هم حل نمی‌شود: «عامه مردم با پلتفرم‌ها در ارتباطند و به همین دلیل درخواست انحصار اینترنت یا VPN طبقاتی برای اعضای نصر را اقدام درستی نمی‌دانیم.»

اسلامی در واکنش به مسائل مطرح‌شده توسط مرکز ملی فضای مجازی برای معرفی نماینده از سوی متا و احتمال افیلتر قانونی اینستاگرام گفت: «این اقدام کمکی به شرایط کشور نمی‌کند. چیزی که می‌تواند کسب‌وکارها را نجات دهد، یک تنفس مصنوعی نیست، بلکه تنفس طبیعی در فضای رقابتی با حضور پلتفرم‌های خارجی است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • mahzrb
  mahzrb | ۱۵ دی ۱۴۰۱

  آیا تعریف اینترنت عوض شده و یا ....
  "رئیس نصر تهران اعتقاد دارد تا زمانی که محدودیت‌های اینترنتی (فیلتر اینستا و واتساپ و یوتیوب) برای عامه مردم رفع نشود، مشکل اقتصاد دیجیتال هم حل نمی‌شود: «عامه مردم با پلتفرم‌ها در ارتباطند ....»
  به جز اینستا و واتساپ که فیلتر هستند باقی اینترنت به شرایط قبل شهوریور برگشته میتوانید امتحان کنید
  سوال من از تحریریه مگر اینترنت فقط همین چند پلتفرم هست ؟ (لطفا با حفظ ادب پاسخ دهید)

  • Mental GeeK
   Mental GeeK | ۱۷ دی ۱۴۰۱

   تعريف اینترنت میتونی تو ویکی‌پدیا بخونی و حتما محتوا ممکل درباره www از همونجا بخون اگه فیلتر نباشه :)
   از حرفات میشه فهمید مل فعالیت با گوشی چهارتا مسنجر بیشتر نیست و نخواهد بود
   امثال منی که دارن برنامه نویسی یا مارکتینگ میکنند
   یا بیکار شدند یا به سختی به ابزارشون دسترسی دارن ( چندتا مثال ساده میگم که اسمشو شنیده باشی حداقل گوگل انالیتیکس، گوگل دولوپر، فیگما، فایرببس و......) ابزار مارکتینگ که شده دکوری کاربردی دیگه ندارن
   جدا ازون برای انجام فعالیت هامون به ابزار مثل clickup notion terllo متکی بودیم که الان....
   ازون بدتر میخوای دوتا پکت برای اجرا یک پروژه نصب کنی نمیشه یا یک سازمان باید برای مسائل امنیتی سرویس ها و نرم افزار شو آپدیت نگه داره، به فلاکت ترین روش دارن این کار داره انجام میشه
   بیخیال افرادی که داشتن تو یه روستا یا جایی دور ازین اینارنت قطره ای قبل شهرویر زندگی شونو می گذروندند

   جواب سوالتم فک کنی همین چند پلتفرم نه تنها نبوده بلکه مسله تحریم که چند سال هی داره بدتر بدتر میشه حالا اینو با خود تحریمی جمع کن نبود یک فی. تر شک.. کارو سختر میکنه

   شاید بگی نمونه داخلی شو میزنیم، همین روبیکا و شاد از پروژه متن باز تلگرام دارن استفاده میکنن

 • mahzrb
  mahzrb | ۱۵ دی ۱۴۰۱

  "محدودیت‌هایی که در تمام نقاط دنیا برای حفظ حریم خانواده‌ها و سایر مسائل اخلاقی لحاظ می‌شود، برای ما هم قابل‌درک است،"<<<<< اما برای دریافت ویزا مجبوریم بگوییم "اینترنت طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم"

مطالب پیشنهادی