ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودروی پرنده ایر اسپیدر
اخبار خودرو

خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4 معرفی شد؛ ایده‌ای برای شبیه‌سازی فرمول یک در آسمان

ایر اسپیدر MK4 اولین خودروی پرنده مسابقه‌ای دنیاست که به یک پیشرانه هیدروژنی 1341 اسب بخاری مجهز بوده و بردی برابر با 300 کیلومتر دارد.

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

ایده خودروهای پرنده با سرعت درحال پیشرفت است و شرکت‌های کوچک و بزرگ زیادی به‌دنبال تحقق آن هستند. در این بین، یک استارتاپ با نام Alauda Aeronautics پا را فراتر گذاشته و ایده مسابقه خودروهای پرنده سرنشین‌دار را مطرح کرده است. این شرکت استرالیایی رؤیای جاه‌طلبانه‌ای دارد و می‌خواهد از سال آینده سری مسابقات «اِیر اسپیدر» (Airspeeder) را آغاز کند. برای استقبال از این سری مسابقات نوین، این شرکت نسخه اولیه از یک خودروی پرنده مسابقه‌ای را با پیشرانه هیدروژنی رونمایی کرده است.

خودروی پرنده و مسابقه‌ای Alauda Aeronautics ایر اسپیدر MK4 نام دارد و مراحل طراحی و تولید را در آدلاید استرالیا گذرانده است. این استارتاپ ادعا می‌کند MK4 سریع‌ترین خودروی برقی عمودپرواز جهان خواهد بود؛ چرا که توانایی دستیابی به حداکثر سرعت 225 مایل یا 365 کیلومتر در ساعت را دارد. نکته جالب اینکه دستیابی به این سرعت نیازمند تنها 30 ثانیه زمان است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که MK4 از نظر شتاب فوق‌العاده سریع خواهد بود.

ایر اسپیدر MK4

خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4 و بهره‌مندی از هوش مصنوعی

خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4 به گیمبال مجهز است و از هوش مصنوعی برای انجام حرکات و افزایش قدرت مانورپذیری استفاده می‌کند. Alauda Aeronautics مدعی است به‌لطف این ویژگی‌‌ها، هندلینگ این خودروی پرنده در سطح خودروهای فرمول یک و یا یک جت جنگنده خواهد بود.

خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4

پیشران خودروی پرنده MK4 متشکل از چهار روتور مستقل است. این روتورها روی گیمبال‌هایی که با فناوری سه‌بعدی ساخته شده‌اند، قرار دارند. نیروی موردنیاز این روتورها را یک پیشرانه هیدروژنی با 1341 اسب بخار قدرت تأمین می‌کند. بدون نیاز به سوخت‌گیری مجدد، این خودروی پرنده مسابقه‌ای قادر است تا 188 مایل یا 300 کیلومتر مسافت را پشت سر بگذارد. از لحاظ وزن نیز باید گفت خودروی پرنده MK4 تنها 950 کیلوگرم است.

خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4

هرچند تصاویر موجود از ایر اسپیدر MK4 طرح‌های کامپیوتری هستند، ولی Alauda Aeronautics می‌گوید پروتوتایپ‌های این خودروی پرنده تست‌های واقعی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند. البته این پروتوتایپ‌ها در همه تست‌ها فاقد سرنشین بوده و مهندسان آن‌ها را از راه دور کنترل کرده‌اند.

براساس برنامه‌ریزی‌ها، خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4 در هفتم ماه مارس در فستیوال نوآوری ساوت‌استارت رونمایی خواهد شد. این فستیوال در انگلستان برگزار می‌شود. استارتاپ استرالیایی اولین تست پروتوتایپ سرنشین‌دار را در فصل اول امسال انجام خواهد داد. همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، قرار است اولین فصل از سری مسابقات ایر اسپیدر فصل آینده افتتاح شود؛ امری که البته خیلی خوشبینانه به‌نظر می‌رسد. برگزارکنندگان این سری مسابقات از حضور تیم‌های علاقه‌مند و شرکت‌‌های سازنده تجهیزات مختلف استقبال می‌کنند.

خودروی پرنده ایر اسپیدر MK4

«مت پیرسون»، مدیرعامل Alauda Aeronautics، معتقد است این استارتاپ و در کل جهان آمادگی پذیرش مسابقات خودروهای پرنده را دارد. او در اظهار نظری جالب از فراهم‌سازی همه زیرساخت‌های لازم صحبت کرده و برای تحقق ایده مسابقات خودروهای پرنده، توپ را به‌نوعی به زمین شرکت‌ها و تیم‌های موتور اسپرت انداخته است!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی